Ayın Filmi | Yerdeki Yıldızlar

“Dostlar, bugün sizlere küçük bir çocuk hakkında bir hikâye anlatacağım. Bir zamanlar bir çocuk varmış; nerede yaşadığını sormayın; ne okuyabiliyor ne de yazabiliyormuş. Ne kadar çabalarsa çabalasın X’in Y’den önce geldiğini bir türlü hatırlayamıyormuş. Ona düşman olan sözcükler onun gözleri önünde dans ediyor, onu korkutuyor, ona işkence yapıyorlarmış. Çalışmak ona yorucu geliyor ama o bu ızdırabını kimseyle paylaşmıyormuş. Beyni tamamen dolmuş, hiç bir şey algılayamaz haldeymiş; sanki alfabe diskoda dans ediyormuş. Bir gün ödevlerin altından kalkamadığı için sınıfta kalmış. Herkes onunla dalga geçmiş buna rağmen o cesurca her şeye göğüs germiş. Günlerden bir gün bu çocuk zaman ve kütlenin göreceli olduğunu keşfetti. Teorisini açıkladığında yer yerinden oynadı. Onun kim olduğunu tahmin edebildiniz mi?”


Yüksek bütçeli ve gişeli Hollywood filmlerinin arasında tutunmaya çalışan Bollywood filmlerinden herkesin gönlüne taht kurabilecek nitelikte olan bir film önerisi ile karşınızdayız. Orijinal adı “Taare Zamaeen Par”, Türkçeye ise “Yerdeki Yıldızlar” ve “Her Çocuk Özeldir” şeklinde çevrilen filmin yapımcı ve yönetmenliğini 3 İdiots gibi eğitici mesajlar içeren pek çok filmiyle de ilgi gören ve tanınan Aamir Khan, senaryosunu ise Amole Gupte üstleniyor. Filmin başrolünde Darsheel Safary ve Aamir Khan’ı izliyoruz. 2007 yapımı film Bollywood’un Oscar’ı olarak bilinen Filmfare Ödülleri’nde En İyi Film dalında ödüle layık görülmüştür. Ayrıca film pek çok Hollywood filmini geride bırakacak ciddi bir hâsılata imza atmıştır.


Eğitim hayatının henüz başında olan Ishaan Awaska, okula başladıktan kısa bir süre sonra başarısızlığı ve yaramaz tavırları ile göze batar. Eve gelen onlarca şikâyet, Ishaan’ın ailesinin sabrının taşmasına neden olur ve nihayetinde yatılı bir okula gönderilen Ishaan için korku dolu günler başlar. 

“Baban çok inatçı olduğunu söyledi. Bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Biz burada bir kurala bağlı yaşarız: Disiplin. Merak etmeyin Bay Awaskai. Biz bir sürü yabani atı evcilleştirdik burada.”

Toplumda kabul gören eğitim ilkelerine yenildiğini düşünen küçük Ishaan’ın hayatındaki dönüm noktası okula yeni gelen resim öğretmenidir. Okuldaki diğer öğretmenlere göre oldukça farklı yöntemler kullanan bu öğretmen, kısa sürede hem Ishaan hem diğer çocukların hayatına dokunmayı başarır. Kısa sürede Ishaan’ın mutsuz tavırlarını fark eden öğretmeni onunla yakından ilgilenmeye başlar ve aslında Ishaan’ın Disleksi adında bir rahatsızlığı olduğunu anlar. 
 
“İlgi çok önemlidir. İyileştirme gücüne sahiptir. Acıya merhem olur. Çocuk ilgilenilmeyi ister. Kucaklamak, sevdiğinizi göstermek için yanağına kondurduğunuz bir öpücük. Oğlum seni seviyorum diyebilmek. Korktuğu zaman size sığınabilmesi. Kaydığı zaman, düştüğü zaman sizi yanında bulabilmesi güven verici. İlgilenmek.”

Ishaan’ı itildiği karanlıktan çekip çıkarmak adına tüm enerjisini harcayan öğretmeni aslında hem ebeveynlere hem de eğitimcilere büyük dersler veriyor ve her çocuğun içsel yolculuğuna rehberlik edecek bir desteğe ihtiyaç duyacağını gösteriyor. Doğru bir eğitimle nelerin başarılabileceğini gözler önüne seren film izleyiciye yaklaşık üç saat boyunca dram-mutluluk arasında gidip gelen dokunaklı bir hikâye sunuyor. Filmin yüreklerinize dokunması ümidiyle…

İyi seyirler…