Egzersiz Öncesi Ve Sonrası Beslenme

EGZERSİZ ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME

Cevap daha çok yaptığınız sporun türüne ve sıklığına bağlıdır ve bununla birlikte egzersiz öncesi ve sonrası beslenme için geçerli bazı temel gerçekler vardır.

EGZERSİZ ÖNCESİ BESLENME

Genel bir kural olarak, egzersizden hemen önce yemek yememek en iyisidir çünkü bir yandan kaslarınız çalışırken bir yandan da mideniz yediğiniz yiyecekleri sindirmeye çalışır. Bu rakip talepler maksimum performans için bir zorluktur. Ve egzersize çok yakın yemek yemek egzersiz yaparken bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. İdeal olarak, vücudunuzun gıdayı nasıl tolere ettiğine bağlı olarak, egzersizden yaklaşık 1 ila 4 saat önce yemeğinizi yemiş olmalısınız.

EGZERSİZ SONRASI BESLENME

Egzersiz sonrası 1 saat içerisinde beslenmek çok önemlidir ve bu beslenme karbonhidrat ve protein ağırlıklı olmalıdır çünkü vücudunuz, egzersiz boyunca güç sağlamak için kaslarınızda depolanmış karbonhidratları (glikojen) enerji için kullanır ve egzersizden sonra bu kaybedilen besinleri yenilemeniz gerekir. Ve egzersiz sonrası yapım ve onarım için protein ve amino asitler kasların yeniden inşa edilmesine ve onarılmasına yardımcı olur. Ve tabiî ki su; egzersizden önce ve sonra bol su içmek önemlidir. Yeterli su içmek, yaptığınız egzersizin sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için en uygun iç ortamı sağlar. Egzersiz sırasında ter ve su ile elektrolit kaybedersiniz. Egzersiz yaptıktan sonra bunları yenilemek, daha iyi performansa yardımcı olabilir.
Egzersiz Sonrası Beslenme İçin Bazı Öneriler


Ara Öğün

Az yağlı süt +muz
Yoğurt+şeftali
Çikolatalı süt

Ana Öğün

Izgara biftek + ızgara sebze+ bulgur pilav / kinoa
Izgara tavuk + baklagilli salata
Lor peynirli omlet + tam tahıllı ekmek
Somon ızgara fırın patates / salata
1 kase yoğurt+3 yemek kaşığı yulaf veya granola + meyve çeşitleri
Tam buğday ekmeğine ton balıklı sebzeli sandviç
Fırın köfte + tam buğday makarna + yoğut/ayran/cacık