Türkler ilişkilerinde nelere dikkat ediyor?


Türkler ilişkilerinde nelere dikkat ediyor?

Amerika merkezli arkadaşlık uygulaması OKCupid, Türk kullanıcılarının ilişkiye bakış açılarını içeren verilerini paylaştı. İşte, Türkler için ilişkilerde küçük ama önemli detaylar!

Bu verilere göre Türklerin ilişkide en önem verdikleri konuların başında espri anlayışı geliyor. Kullanıcıların yüzde 99’u eşlerinin espri anlayışının “önemli” olduğunu vurgularken, yüzde 77 espri anlayışının “çok önemli” olduğuna dikkat çekti. Öte yandan OKCupid’in kullanıcılarının yüzde 72’si “ilişki ciddi bir hal aldığında taahhüt vermekten korkmadığını”, yani ciddi bir ilişki istediğini belirtti. Ciddi ilişki isteyenlerin oranı erkeklerde 74 iken kadınlarda bu oran yüzde 69’a düşüyor.

Burçların önemi yok
Astroloji, sanılanın aksine Türk kullanıcılar için ilişkide belirleyici bir unsur değil. Kullanıcıların yüzde 66’sı burçların ilişkilerinde önemli olmadığını belirtiyor. Öte yandan “Birlikte olacağınız kişinin basit mi yoksa karmaşık bir kişilik mi olmasını istersiniz?” sorusuna kullanıcıların yüzde 60’ı, “basit” diye yanıt veriyor.

Kullanıcıların eşleriyle banka hesaplarının ortak olmasını isteyip istemedikleri sorulduğunda ise yüzde 75’i ayrı hesap istediklerini söylüyor. Bu oran kadınlarda 85 iken, erkekler yüzde 71. Bu bulgular kadınların finansal bağımsızlık konusuna önem verdiklerini gösteriyor.

Futbolda taviz yok
“Eşinizin futbol merakını nasıl karşılarsınız, onunla maça gider ya da izler misiniz?” sorusuna kullanıcıların sadece yüzde 39’u “evet” derken, yüzde 61’i “hayır” cevabını vermiş. Futbol eşler arasında ayrıştırıcı bir rol oynuyor.

Birlikte TV izlemek çok revaçta
Eşle birlikte yapılan sosyal aktivitelerin başında TV Show’u izlemek geliyor. Araştırmaya göre kullanıcıların yüzde 62’si eşle birlikte vakit geçirirken en çok TV Show’larını izlemekten keyif alıyor.

Match Group’un uygulamalarından Okcupid, eşleştirme konusunda özel bir algoritma kullanıyor. Sloganı “Match on what matters” olan OKCupid, doğru kişiyi bulmaları için kullanıcılara çok sayıda soru soruyor.