Kahvaltıdan Önce Egzersiz Yapmak Yağ Yakımına Yardımcı Olur Mu?

 

Kahvaltıdan önce antrenman yapmak, kandaki insülin seviyelerini etkileyebilir. İnsülin duyarlılığını artırmak da, diyabete yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir. Bugün ki yazımda bu konuya yönelik yapılmış bir araştırmadan bahsedeceğim.

 

Yapılan bu yeni çalışmada, öğün zamanlamasının antrenman sonuçlarını nasıl etkileyebileceğine odaklanılmıştır. Klinik Endokrinoloji ve Metabolizma Dergisi'nde yayınlanan bu araştırmaya göre, kahvaltıdan önce egzersiz yapmak, kahvaltı sonrasında yapılan egzersize göre, daha fazla yağ yakımını ve daha iyi kan şekeri kontrolünü sağlayabilir.

6 haftalık çalışma boyunca, Bath ve Birmingham üniversitelerinden araştırmacılar, İngiltere'nin Bath bölgesinde yaşayan fazla kilolu veya obez ve hareketsiz bir yaşama sahip olan erkeklerle çalıştılar. Çalışma, kahvaltıdan önce egzersiz yapan grubun, kahvaltı sonrası egzersiz yapan gruba göre iki kat daha fazla yağ yaktıklarını gösterdi. Ayrıca gece boyu aç kaldıktan sonra egzersiz yapanların egzersiz sırasında daha düşük insülin seviyelerine sahip olduğu da gösterildi.

 

Çalışma nasıl yapıldı ?

 

Araştırmacılar, çalışmayı kısmen öğün zamanlamasının egzersizin etkinliği üzerinde etkili olup olmadığına dair kanıtların artırılması üzerine planlamışlardır.

 

Egzersiz olarak orta şiddette bisiklet süren katılımcılar, egzersizden önceki akşam saat 8'den önce yemeklerini yemişlerdir. Araştırmacılar iki grubun sonuçlarını ,egzersiz öncesi kahvaltı yapanlar ve sonrasında yapanlar, yaşam tarzı değişikliği yapmayan kontrol grubu ile karşılaştırmışlardır. Her ne kadar 6 hafta boyunca kahvaltıdan önce egzersiz yapmak kilo kaybı farkına yol açmamış olsa da, bu grubun vücutlarının insüline daha iyi yanıt verdiği görüldüğü için katılımcıların sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabileceği düşünülmüştür. Bu etkinin uzun vadede önemli kazanımları olabilir; kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutar ve kalp ve damar rahatsızlıkları, diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltabilir.

Araştırmacılar, yağ yakımındaki bu artışın, egzersiz sırasındaki düşük insülin seviyelerine atfedilebildiğini de açıkladı.

 

Ayrıca bu çalışmada, kahvaltıdan önce yapılan egzersizle beraber yağ yakımında meydana gelen artışın, altı haftalık egzersiz programı boyunca devam ettiği ve katılımcıların bu süre zarfında daha sağlıklı ve fit bir görünüme sahip oldukları gösterilmiştir.

 

Bu çalışma, önemli bir kilo kaybı gözlemlenmese bile insülin duyarlılığını artırarak daha fazla yağ yakımı sağlanabileceğini ve kan şekeri regülasyonunun daha iyi yönetilebileceğini göstermiş oldu. Bu etkiler bireylerin daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesini sağlayabilir. Ayrıca araştırmacılar ilerleyen zamanlarda erkeklerde görülen bu etkilerin uzun vadede sürekliliğini ve kadınlar üzerindeki etkilerini de araştırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını duyurdular.

 

 

DİYETİSYEN İPEK ŞAHİN