Ayın kitabı | Ben Hep Senin Yanındaydım

Temmuz ayının sıcak yaz günlerini yaşarken bizi hem gülümsetecek hem de düşündürecek bir kitap önerisi ile karşınızdayız: “Ben hep senin yanındaydım.” Metropol hayatın yoğunluğunda ve iş yaşamının stresinde herkesin duymaya hasret kaldığı bu cümleye sevilen oyuncu ve yazar Nejat İşler’in ikinci kitabında rastlıyoruz.  

İlk kitabı “Gerçek Hesap Bu” ile Can Yayınları aracılığıyla okurlarıyla buluşan sevilen yazarın ikinci kitabı da Can Yayınları bünyesinde kurulan Mundi Kitap etiketi ile piyasaya çıktı. 100.000 adet ile ilk baskısı yapılan ve Melike Acar’ın başarılı illüstrasyonları ile zenginleştirilmiş kitap, 160 sayfa ve 6 hikayesi ile raflarda yerini aldı. “Dört Yılda Bir”, “Ahmet’in Öyküsü”, “Adı Bahtiyar”, “Biz Zavallı Erkekler”, “Hayalet Palyaçonun Laneti” ve “Öfkeli Piçler Bataryası” hikayeleri farklı karakterler, farklı hikayeler ve farklı duygular içerse de her öykü de rastlıyoruz “Ben hep senin yanındaydım…” cümlesine.

Nejat İşler kalemini seven tüm okurların merakla beklediği ikinci kitaptaki tüm öyküler samimi ve sürükleyici bir dille yazılmış. Okura farklı içeriklerle farklı yollar sunulsa da aslında her kapı Nejat İşler’in yaşam tarzına açılmış ve yazar yaşantısını kitaba şeffafça yansıtmış; özetle buram buram Nejat İşler kokan bir kitapla karşı karşıyayız.

“Kadınlar sahip olunacak köleler değildirler. Dinlemeyi denerseniz onların da fikirleri, istekleri olduğunu fark edersiniz. Belki bazen bunlar ağır gelebilir size. Olsun. O zaman paylaşmak başlar işte. Hangi yol olduğuna ortaklaşa karar verip orada yürümek. Ya da üstesinden gelemiyorsan yolda ayrılmak...”

Her ne kadar didaktik bir tarzla yazılmasa da ve edebi bir kaygı barındırmasa da yazar kendine özgü tarzı ile okurlarına vermek istediği mesajları başarılı biçimde vermiş. Nejat İşler’in iki kitabını da okuyan okurlar bu kitaptaki öykülerin tarz çeşitliliğini ve içerik derinliğini kolaylıkla fark edeceklerdir.

“Lilith... Tanrının yarattığı ilk kadın... Yahudi ve Hıristiyan efsanelerinde, Tanrının Adem ve Lilith’i aynı kil ve topraktan yarattığı söylenir. Aynı anda ve eşit şartlarda. Bir süre sonra bu eşitlik sorun yaratır ‘doğal’ olarak. Lilith, Adem’in her istediğini yapmaz; kendi isteklerini inatla savunur. Sonunda da sabır taşı taşar ve cennetten kaçar. Tanrı, Adem’in kaburga kemiğinden başka bir kadın yaratır: kocasına itaate hazır Havva’yı. Adem sonsuz mutludur artık. Yine efsaneye göre, Lilith bunu kıskanır ve iblis görünümüne bürünerek gizlice cennete sızar. Havva’ya yasaklı elmayı yedirir. İşte bu andan itibaren dünya Adem, Havva ve Lilith arasında bir savaş alanına döner.”

Yer yer efsaneler ile geçmişin gizemli sayfalarında gezindiğimiz, yer yer mizahi tarzı ile günümüzde yaşanılan trajikomik olayları hatırladığımız yer yer de distopik ve biraz da fantastik tarzı ile geleceğin karanlık dünyasını hayal etmeye çalıştığımız bir kitap “Ben hep senin yanındaydım”. Keyifle okumanız ümidiyle…