5 adımda baharlık dolap temizliği

Bahar mevsimine girdik bile! Artık yavaş yavaş kışlık giysileri, atkıları montları bereleri kaldırmanın, ince trikoları, hırkaları, gömlekleri, baharlık ve yazlıkları çıkarmanın vakti geldi. Gözümüzde bir dağ gibi büyüyen bu işi pratik bir şekilde ve yorulmadan halledebilmek için işte size birkaç ipucu: 


  • İşe öncelikle dolabınızda kullanmadığınız eşyaları ayırmakla başlayın. Giymediğiniz ama atmaya da kıyamadığınız, modası geçmiş kıyafetlerinizi hurçlara kaldırmadan önce bir kenara ayırın. 
  • Baharlık ve yazlık kıyafetlerinizi dolaba yerleştirmeden birkaç gün önce çıkarıp havalandırın, yıkanması gerekenleri yıkayın, ütüleyin ve asmak için hazırlayın. Bu sayede yerleşim sırasında işiniz daha çok kolaylaşmış olacak. 
  • Kışlıklarınızı çıkardıktan sonra, muntazam bir biçimde katlayarak vakumlu poşetlere ya da hurçlara yerleştirin. Tekrar çıkardığınızda ütü derdinden kurtulmak için bu adımı aman ihmal etmeyin! Dilerseniz aralarına minik sabunlar ya da lavanta keseleri de yerleştirebilirsiniz. 
  • Dolabınız boşaldıktan sonra içini askılarını ve raflarını güzelce silin ve kurulayın. Mümkünse odanızın camını açarak birkaç saat bekleyin ve hava almasını sağlayın. 
  • Artık baharlık kıyafet ve eşyalarınızı dolabınıza rahatlıkla yerleştirebilirsiniz!