Doğanın kalbinde bir renk şöleni: Yedigöller

Doğanın kalbinde bir renk şöleni: Yedigöller

Doğa tutkunlarının gözdesi Yedigöller Milli Park’ı, yaz ve bahar aylarında büründüğü yemyeşil renk, sonbaharda yerini kırmızıya çalan renk tonlarına bırakıyor. Göz alıcı renk tonlarıyla Yedigöller “Yeryüzü Cenneti” olarak anılıyor.

Mis gibi dağ havası ve göl manzarası eşliğinde huzurlu bir tatil için en güzel seçeneklerden biri de Yedigöller. Yedigöller Milli Parkı, kuzeyden güneye 7 gölün sıralanmasıyla oluşuyor. Köknar, meşe, ıhlamur, gürgen ağaçları ve zengin bitki çeşitliliğine sahip olan bölge, doğal karışık orman yapısıyla her mevsim ayrı bir renge bürünüyor ve tablo görünümüyle görenleri büyülüyor. Parktan içeri adımınızı attığınızda sizi ormanla birlikte ormanın sahipleri kuşlar, sincaplar ve diğer hayvanlar karşılayacak… Fotoğraf albümünüze, sosyal medya hesaplarınıza muhteşem fotoğraflar ekleyebileceğiniz bir seyahat olacak!


Büyükgöl
Yedigöller Milli Parkı’nı oluşturan ve adını aldığı 7 göllerin en büyüğü Büyükgöl. 24. 895 metrekarelik bir alanı kaplayan Büyükgöl, birçok balık türüne ev sahipliği yapıyor. O balıklar arasında gökkuşağı, mercan, Abant alası ve kadife yer alıyor.

Seringöl
Seringöl, Büyükgöl’ün kuzeyinde yer alıyor. Seringöl de tıpkı Büyükgöl gibi gökkuşağı adı verilen balık türüne ev sahipliği yapıyor.

Deringöl
Çeşitli bölgelerinde derinliği 10 metreyi bulan Deringöl’ün etrafı patikalarla çevrili ve doğa yürüyüşüne müsait. 15.063 metrekarelik alana yerleşen göl, Büyükgöl’e bağlantılı.

İncegöl
Uzun ve ince yapısı nedeniyle bu ismi alan göl, 1,036 metrekare genişliğinde. İncegöl, birbirinden güzel fotoğraf karesine konu oluyor.

Sazlıgöl
İncegöl’ün bitiminde bulunan Sazlıgöl, neredeyse tamamen sazlıklardan oluşuyor.

Nazlıgöl
Nazlıgöl, 15.780 metrekarelik bir alana sahip. Nazlıgöl’ün bir diğer adı Şelale Gölü. Çünkü dipten sızdırdığı su, gölün kuzeydoğusundan çıkarak bir şelale oluşturuyor.

Kurugöl
Kurugöl’ün Nazlıgöl’den beslendiğini söylemek mümkün. Nazlıgöl’ün suyu çoğaldığında yılın belli aylarında suyla dolan göl, 150 metrekarelik bir alana sahip. Yılın birçok ayında kuru olan göl adını da bu özelliğinden alıyor.
Göllerin yanlarında ahşap tabelalarda isimlerinin yazdığını görebilirsiniz. Göllerin etrafı bitki ve ağaçlarla çevrili… Göllerin etrafında gezerken patikaları takip ederseniz aralardaki şelaleler ile Gülen Kayalar ve Dilek Çeşmesi de karşınıza çıkacak. Bunun haricinde Nazlı Göl’e doğru yukarı tırmanan yol üzerinde solunuzda ve orman içinde kalacak şekilde Pisagor Ağacı’nı da mutlaka görmelisiniz.

Kapankaya Seyir Terası
Yedigöller yolu üzerinde bulunan Kapankaya Terası’ndan tüm milli parkı ve muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. Yol kenarından başlayan ahşap merdivenlerden yaklaşık 250 metre tırmanarak zirveye ulaşıldığında tüm yorgunluğu alan nefes kesici bir manzara ile karşılaşacaksınız. Zirvede bulunan gözlem kulesinden Yedigöller ormanlarını, Büyükgöl, Deringöl ve Nazlıgöl manzarasını aynı anda seyretmek ve Bolu’nun muhteşem havasını solumak mümkün. Fotoğraf tutkunları için ise yağlı boya tablosu gibi bir manzara mevcut. Seyir terasından inerken Yedigöller’in meşhur 600 yıllık Anıt Çam’ı karşılayacak sizleri. Yüksekliği 30 metreden fazla olan bu çam, tüm ziyaretçilerden fazlasıyla ilgi görüyor.


Türkiye’nin ilk alabalık çiftliği
7 gölün en büyüğü ve ziyaretçilerin en çok vakit geçirdiği bölge olan Büyükgöl’ Türkiye’nin ilk alabalık çiftliğine de ev sahipliği yapıyor. 1969 yılında kurulan alabalık üretme çiftliği misafirlerine, yılın belirli aylarında, gölde ücret karşılığı göl alası ve gökkuşağı alabalığı tutulabilme imkanı sunuyor. Balık tutmak istemeyen ziyaretçiler ise alabalık satın alabiliyorlar. Büyükgöl’ün kalabalık ve hareketli hali yerine daha sessiz sakin bölgeler için Nazlı Göl, daha uygun bir alan sunuyor. Şelale Gölü olarak da bilinen bu göl çevresinde piknik yapmak serbest fakat ormanda mangal yapmak kesinlikle yasak! Bu nedenle yiyeceklerinizi kendiniz götürebilir ya da milli park içerisinde bulunan restoranlardan temin edebilirsiniz.

Geyik üretme çiftliği
Milli park olmadan önce bölgenin kalabalık geyik sürülerine ev sahipliği yaptığı biliniyor. Zamanda bölgedeki geyik nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. Bunun üzerine geyikler koruma altına alınarak üretme çiftliği kurulmuş ve çalışma başlatılmış.

Yedigöller’de konaklama
Yedigöller’de doğal yapıyı korumak amacıyla büyük oteller inşa edilmiyor. Bunun yerine Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait konaklama evi ve 72 yataklı bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Bu konaklama evlerini tercih etmeyenler için diğer bir seçenek ise izin verilen bölgelerde kamp yapmak olabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tüm seçeneklerde yiyecek ve içecek konusunda önlem almanızda fayda var!