Diş beyazlatma nedir? Nasıl yapılır?

DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Merhabalar.. Bu haftaki yazımda mükemmel gülüşlere sahip olabilmeniz için yapılan beyazlatmanın nasıl yapıldığından ve ne olduğundan bahsedeceğim.

Sağlıklı ve beyaz dişler, insanlar arasında estetik açıdan oldukça büyük önem taşıyan bir unsurdur. Herkes daha beyaz dişlere sahip olmak ister ve beyazlatma işlemi için diş hekimine başvurur. Dişlerinizin; cildiniz veya sünger gibi gözenekleri bulunur. Ağzınıza koyduğunuz her çeşit yiyecek veya içecek bu gözeneklerden içeri girer. Kahve, çay ve sigara içmek dişlerin lekelenmesinde son derece aktiftir. Zamanla bu lekelerden dolayı dişlerinizin doğal rengi koyulaşır. Bu lekeler, aktif olarak onları çıkarmazsanız asla gitmez. Dişlerinizin tekrar beyazlamasını sağlamak için de bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan biri de diş beyazlatmadır.

Diş Beyazlatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Hidrojen peroksit veya türevleri kullanılarak yapılan bir ağartma (renk açma) işlemidir. Kullanılan maddeler oksijen açığa çıkarır. Oksijenin ayrılmasıyla birlikte dişin rengi de açılır. Bu işlem; sarı, kahverengi veya gri renkli dişleri olan kişilerin daha beyaz dişleri olmasını sağlamaktadır.

Günümüzde hastaların kendi kendilerine uygulayabildikleri veya hekim tarafından hastalara uygulanan tipler olmak üzere birçok çeşit diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur. Her zaman, hastaya hangi tip diş beyazlatma yönteminin uygun olduğuna mutlaka diş hekimi karar vermelidir.

Diş beyazlatma işlemleri uygulama türlerine göre 2 ye ayrılır. Ofis ortamında bir saat içinde gerçekleştirilen Power Bleaching; beyazlatıcı jel ve ışıktan oluşan, kısa sürede diş rengini 3-4 ton açabilen en hızlı, güvenilir ve etkili beyazlatma sistemidir. Diş hekimi tarafından uygulanması alınan verimin artmasına ve uygulamanın tam ve doğru olmasına olanak tanır.

Evde diş beyazlatma (Home Bleaching); ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içine jeller konularak yapılan beyazlatma işlemidir. Ortalama 5-7 günde istenen beyazlama sağlanır. Günde 4-8 saat takılması gereklidir (renge ve jele bağlı olarak değişebilir)

\"\"

Peki, herkes beyazlatma yaptırabilir mi?

Herhangi bir diş ve diş eti hastalığı olmayan herkes diş beyazlatma tedavisi uygulatabilir, ancak beyazlatma öncesi diş hekimi muayenesinden geçilmesi gerekir. Ağzında ilerlemiş çürükleri ve diş eti hastalığı olanlar ise hekimleri tarafından uygulanacak olan tedavilerini yaptırdıktan sonra beyazlatma işlemini uygulatmalıdır. Bunun dışında büyüme ve gelişimini tamamlamamış kimselere, gebelere ve emziren annelere diş beyazlatma işleminin uygulanması önerilmez.

Beyazlatmanın bir yan etkisi var mı?

Bütün beyazlatma jelleri dişlerde az ya da çok hassasiyete sebep olur. Soğuk-sıcak içeceklere ve havaya karşı oluşan bu hassasiyet rahatsızlık verebilir. Bu, uygulamanın normal ve beklenen bir yan etkisidir. Hassasiyet 24-48 saat içinde geçmezse beyazlatıcı kullanımının kesilmesi gerekebilir. Hassasiyet durumunda, diş hekiminizin uygulayacağı florür ve size önereceği diş macunu veya kremleri bu diş hassasiyetini azaltacaktır.

Bu beyazlatma hemen eski haline döner mi? Etkisi ne kadar sürer?

Beyazlatma işleminden alınan sonuç, kişinin diş yapısına bağlı olarak değişir ve yaklaşık 6 ay-2 yıl arasında sabit kalır. Tabii ki bu süre kişinin kendisine de bağlıdır. Beyazlatma sırasında ve sonrasında en az iki hafta dişleri boyayan maddelerden uzak durulmalıdır, sigara kullanılmamalı çay ve kahve içilmemelidir. Bütün bu unsurlara dikkat etmek beyazlığı mümkün olduğunca korumanıza yardımcı olacaktır.

Kısaca toparlarsak; tavsiye ettiğim şey yine bir diş hekimi muayenesinden sonra size uygun olan beyazlatma türü ile korkmadan gönül rahatlığıyla dişlerinizi beyazlatabilirsiniz..

Sevgiyle kalın :)