Sicilya-Taormina

SİCİLYA’DA Kİ CENNET TAORMİNA

Kendimi bildim bileli en çok görmek istediğim ülke İtalya’ydı. İtalya resimlerine bakıp bakıp hayallere dalar giderdim😊 Durum böyleyken seyahat tutkunluğumun başlangıç noktası İtalya’dan başkası olamazdı ve de olmadı. İlk durağım masal gibi bir klasik İtalya turuyla başladı; Roma, Floransa, Venedik… Nihayet İtalya rüyasına başlamışken sonrasını durdurmak imkansızdı, şimdi dönüp baktığımda İtalya’da görmediğim pek az köşe kalmış diyebilirim😊
Bugün, birbirinden güzel farklı birçok ülke gördükten sonra dahi düşüncelerim hiç değişmedi. İtalya, hayallerimin ülkesi ve hep öyle kalacak. O daracık sevimli sokakları, rengarenk panjurlu evleri, balkonlarından sarkan renkli çiçekleri, tablo gibi manzaraları, Akdeniz ikliminin büyüsüyle insanlarının sıcaklığı ve samimiyeti, kalabalık ve mutlu aileleri, hayattan her daim keyif alan, özentilikten ve samimiyetsizlikten uzak o sıcak insanları, daima sanat ve tarih kokan yerleri ve daha nice özellikleriyle büyülü bir ülke.
Ve sanırım hayatımı onlarla geçirmekten hiç sıkılmayacağım; güzel pizza, makarna, dondurma ve şarapları 😊

Bu yazımda İtalya’nın en gözde tatil yerlerinden ve Akdeniz’in en büyük adası olan, Goethe’nin İtalya’nın anahtarı diye adlandırdığı güzel Sicilya Adası’nda yer alan Taormina’dan bahsedeceğim. Yaz da yaklaşmışken, doğal güzelliği ve tarihi dokusu hiç bozulmamış, yüksek bir tepenin yamaçlarında kurulmuş bu güzel orta çağ kasabasını not almanızı kesinlikle öneririm. Ek tavsiyemse son zamanlarda popülerliği giderek artan, hem turistlerin hem dünyaca ünlü isimlerin gözbebeği olmaya başlamış bu kasabaya, eylül ayında gelmeniz çok daha sakince gezip keyfini çıkarabilmeniz için iyi bir karar olacaktır.Orta çağdan kalma bir yer olan Taormina; İtalya'nın Doğu Sicilya bölgesindeki Messina ilinde bulunan küçük bir kasaba. İstanbul’dan Sicilya Catania’da bulunan havaalanına yaklaşık 2,5 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz. Buradan da araba kiralayarak, trenle veya otobüsle yaklaşık 1-1,5 saatte Taormina’ya gelebiliyorsunuz.

Şehrin merkezi tepede olduğu için otobüs/minibüslerle İyon denizinin güzel manzarası eşliğinde daracık bir yoldan döne döne yukarı çıkıyorsunuz.
Oteliniz benim kaldığım gibi aşağıda sahilde veya tepede kasabanın merkezinde olabilir. Ancak eninde sonunda tepede bulunan merkeze gideceksiniz. Oraya gitmek için otobüs, teleferik ve tabana kuvvet merdiven çıkmak gibi üç adet seçeneğiniz mevcut. İlk gün hayatımın hatasını, ne kadar zor olabilir ki diye düşünüp tabana kuvvet yürüyüp merdivenle çıkarım seçeneğine yönelerek yapmış bulundum. Akşam yemeği için şehir merkezine gidecektik ve beklememek için merdivenleri denemeye karar verdik. İlk başta çok keyifliydi, döne döne süper bir manzara eşliğinde çıkıyorsunuz, ancak sonra yavaş yavaş nefesiniz kesilmeye başlıyor ve ister istemez sürekli oflayıp puflayıp duraklıyorsunuz. Sonuç sanırım yaklaşık kırk beş dakikada çıkılan ve akşam için ne kadar giyinip süslendiyseniz geçmiş olsun onun iki katı terden sırılsıklam olmuş bir şekilde merkezdesiniz. Kısacası otobüsü ve teleferiği tercih etmeniz itinayla tavsiye edilir. Ama dönüşte yani sahil kısmına inerken rahatlıkla merdivenlerden inebilirsiniz, o gerçekten de rahat ve manzara eşliğinde çok keyifli oluyor😊 Ayrıca merdiven haricinde teleferik ve otobüsle de o manzaranın tadını çıkartacağınızı belirtmeliyim. Sadece akşam üstü plaj dönüşü merkeze gitmek isteyen muazzam bir kalabalık olduğundan teleferik sırasında epeyce bekleyebileceğinizi hesap edip ona göre zaman ayarlaması yapmanızı tavsiye ederim.

Corso Umberta caddesi, Taormina’nın merkezinde bulunan ana cadde, Taormina’da yaşamın merkezi. Cadde, kuzeydeki Messina Kapısı’ndan güneydeki Catania Kapısı’na kadar uzanıyor. Araç trafiğine kapalı olan bu cadde restaurantlar, cafeler, mağazalar, lüks butikler, hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu olup balkonları çiçeklerle süslü taş evleriyle, arnavut kaldırımlarıyla sevimli bir cadde. Yalnız cadde üzeriyle yetinmeyip özellikle ara sokaklarını keşfetmenizi tavsiye ederim. Orada bol bol begonvillerle süslü şahane evler, özgün butikler ve büyüleyici deniz manzarasıyla karşılaşabilirsiniz.

Cadde de görmenizi tavsiye edeceğim önemli yapılardan bazıları; San Nicolo Katedrali, Fontana Di Piazza Duomo, Palazzo Corjova, kasabanın simgelerinden saat kulesi Torre Dell'Orologio, San Giusseppe Kilisesi, hala kütüphane olarak kullanılan Sant Agostina Kilisesi ve doyumsuz manzarasıyla birlikte Santo Stefano Dükleri Binası.

Antik Roma-Yunan tiyatrosu olan “Teatro Greco” Taormina ve Sicilya adasının en önemli tarihi yapılarından biri. Muhteşem konumu ve manzarasıyla günümüzde turistik ziyaretlerin dışında konser ve film festivalleri için de kullanılıyor.
Taormina’da karşımıza çıkan en güzel sürpriz, bir akşamüstü Corso Umberta caddesinde yemeğe giderken Orta çağdan kalma masalsı kostümleriyle aniden karşımıza çıkan çiftlerdi. Müzik eşliğinde caddeyi boylu boyunca gezdiler ve saat kulesi Torre Dell'Orologio’nın olduğu meydanda dans ettiler. Bizde yoğun bir kalabalıkla birlikte hayran hayran onları izleyip kendimizi Sindirella balosunda gibi hissettik😊 Taormina’nın muhteşem doğal güzelliği ve manzarası eşliğinde büyüleyici bir gösteriydi.


Taormina, deniz tatili için oldukça ideal bir yer. Tertemiz denizi ve güzel plajları var. Öncelikle adını mutlaka duyacağınız en meşhur yeri Isola Bella'ya gitmeden dönmeyin. Denizi çok berrak yalnız kum değil taşlık olduğundan biraz zorlanabilirsiniz. Deniz ayakkabısı giymenizi tavsiye ederim. Bunun dışında Mazzaro Lido ve Spisone Plajı güzel seçenekler olacaktır.

Taormina’nın bir köşesi muhteşem Akdeniz manzarasıyla, diğer bir köşesi Etna yanardağı manzarasıyla çevrili. Avrupa'nın en yüksek ve hala aktif yanardağı olan Etna Yanardağı’nı dilerseniz uzaktan dumanları tüter bir vaziyette izleyebilir ya da bir gününüzü ayırarak rehber eşliğinde günübirlik turlara katılıp, bu muazzam görüntüye yakından şahit olabilirsiniz.

Taormina’da ve Sicilya mutfağında klasik İtalyan mutfağının yanı sıra deniz mahsullerinin de yeri büyük. Bunun dışında tatlı olarak tavsiye edebileceğim meşhur bir tatlısı var; Sicilya'nın yöresel tatlısı cannoli. Mutlaka tadına bakmanızı öneririm. Ayrıca yine Sicilya’nın meşhur lezzetlerinden biri olan granitelerden yiyebilirsiniz. Bunu en iyi yapan ve mutlaka gitmenizi önerdiğim bir mekan olan Bam Bar’da yemenizi tavsiye ederim. Bunun dışında Taormina’da akşam yemeği için mutlaka rezervasyon yaptırın, gerçekten çok güzel restaurantları var ancak rezervasyonsuz yer bulmanız epey zor oluyor.

Hediyelik eşya olarak; ada da seramik çok meşhur olduğundan birbirinden güzel hediyelik seramikler göreceksiniz. Etna Yanardağı’na ait volkanik taşlardan yapılmış hediyelik eşyalar da iyi birer seçenek olabilir. Ve her köşe başında Sicilya’da çekilmiş ve Sicilya’nın simgelerinden biri olmuş efsane film “The Godfather“ ile ilgili her türlü hediyelik eşya bulabilirsiniz. Sicilya’ya gelmişken filmin bazı sahne çekimlerinin yapıldığı Savoca'yı görmek isterseniz Taormina’ya yarım saat uzaklıkta yer alıyor.
Sicilya özellikle Taormina; tarihiyle, deniziyle, güneşiyle, sevimli sokaklarıyla, muhteşem manzarasıyla gerçekten muhteşem bir ada. Ilıman iklimiyle tüm mevsimler gidilebilecek ideal bir yer olup özellikle yaz tatili için keyifli, balayı gibi romantik bir tatil içinse kesinlikle şahane bir seçenek olacaktır.