Ece Vahapoğlu: “Anne adayları için rol model oldum”

Ece Vahapoğlu: “Anne adayları için rol model oldum”

İlk olarak güçlü kalemi sayesinde tanıdık Ece Vahapoğlu’nu… Ardından gazeteci kimliğinin yanına spor tutkusunu ve sunuculuk yeteneğini de alarak kısa sürede içimizden biri oldu. Vahapoğlu, çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde farkındalık çalışmaları yürüttü, spor ve sağlıklı yaşam programlarıyla insanları bilinçlendirdi, kitaplarıyla pozitif bir bakış açısıyla hayatı kolaylaştıran önerilerde bulundu… Kısacası Sunucu, Yazar, Yoga Eğitmeni olan Ece Vahapoğlu’nun, kariyeri boyunca pek çok kişiye yol gösterdiğini söylemek mümkün. Bu günlerde tüm bunlara kısa bir mola verdi ve bambaşka bir deneyime doğru yol aldı. 9 aylık hamile olan Ece Vahapoğlu, doğum için geri sayıma başladığı bu günlerde yeni serüvenini tüm yönleriyle Kadınım.com’a anlattı...

Hamileliğinizin son dönemine geldiniz... Ama bize ilk duyduğunuzda yaşadığınız heyecanı ve ilk aylarınızda yaşadıklarınızı anlatır mısınız?
Geçtiğimiz bu bir sene içinde iki kez hamile kaldım. İkisinde de tabii çok mutlu olmuştum. Ancak ilki ne yazık ki erken bir düşükle sonuçlanmıştı. Onun hemen ardından sadece iki ay sonra yeniden hamile kaldığımı öğrenince daha farklı bir heyecan ve mutluluk yaşadım. Daha temkinli yaklaştım. Eşimle beklediğimiz ve çok istediğimiz bir şeydi. Öğrendiğimde heyecanlandım ama belli edemedim çünkü ofisimde bir toplantıdaydım. Sabah aldırdığım kan testinin sonucu cep telefonuma düştüğünde hemen kocama koşmak istedim ama kendimi ofiste tuttum. Bekliyorduk aslında ama yine de sürpriz oldu. İlk aylar kimseler bilmedi. Sadece karı-koca ve doktorumuzun bilgisi dahilinde ilerledik.


“Her sabah güne hamile yogası ile başladım”


Sonrasında nasıl devam etti hamilelik süreciniz?
Karnım belirginleşince 4,5 aylıkken hamilelik haberimi paylaştım. Artık saklamamak beni rahatlattı. Karnıma istediğim gibi dokunabiliyor, hamile olduğumu söyleyebiliyordum. İlk aylardaki yorgunluk ve mide bulantısı hisleri de kaybolmuştu. 2.trimesterım yaz aylarına denk geldi ve Bodrum’da yazlığımızda çok sağlıklı ve sportif bir dönem geçirdim. Her sabah güne hamile yogası ile başladım; denizde yüzdüm; açık havada yürüyüşler yaptım. Son dönem nazar değdi, ayağım kaydı düştüm ve sağ ayak tarak kemiğim çatladı; bir aydan fazla evde koltukta ayağım alçıda yaşadım. Dinlenmiş oldum.

Nasıl besleniyorsunuz? Özel bir beslenme programınız var mı?
Genelde sağlıklı besleniyorum. Yıllardır yaşam tarzım olduğu için gebelikte de çok bozmadım. Kahvaltı, öğle ve akşam yemekleri arasında atıştırmalıklar yedim. Meyve, hurma, ceviz ve kuru meyveler gibi… Nadiren de olsa çikolata, tatlı da yedim. Akşam yemeklerini nispeten hafif yedim. Evde sebze yemekleri çok pişti. Doktorumun önerisiyle demir ihtiyacım için belli dönemlerde kırmızı eti artırdım…

Spor tutkunuzu biliyoruz… Hamileliğiniz süresince spora devam ettiniz mi/ne tür sporlar yaptınız?
Tabii ki hep spor yaptım. Hamilelik hareket etmemek veya spor yapmamak için engel bir durum değil. Sadece hamile bedenine göre sporunu ayarlıyorsun. Amuda kalkarak yoga yapmak yerine hamile yogası yapıyorsun. Hamile pilatesi ve fitnessı yapıyorsun. Yazın üç ay kadar denizde yüzdüm. Yürüyüşler yaptım. Her sabah güne sporla başladım ve çok da mutlu oldum. Bol bol esnetme hareketleri yaptım. Sırtımı, omurgamı güçlendiren egzersizleri yoğunlaştırdım…“Hamilelik hareket etmemek veya spor yapmamak için engel bir durum değil”

TV programcılığı, yazarlık, spor eğitmenliği gibi birden fazla mesleğe sahipsiniz… Hamilelik süreciniz kariyerinizi nasıl etkiledi?
Hamileliğimin son iki ayına kadar hep çalıştım. Projelerde yer aldım. Spor yaptım ve sahnede spor yaptırdım. Dijital marka işbirliklerim devam etti; hatta hamilelik sürecinde anne-bebek konuları da eklenerek işlerim daha arttı. Sunuculuk da yaptım ama son aylarda seyahatli şehir dışı işleri kabul edemedim; bir de az önce de bahsettiğim gibi ayağımdaki sakatlıktan dolayı evden çıkamadığım bir süreç oldu. Ben hep sağlık odaklı kariyer sürdürdüğüm için bu kez hamileler ve anne adayları için rol model oldum. Şimdi de yeni anne olarak başka bir dönem eklenecek.


Bebeğiniz için hazırlıklarınız ne durumda?
Biz bebek odası, eşya, kıyafet alışverişlerine biraz geç başladık ama çok hızlı yol aldık. Araştırmaya başladığımda konuya biraz uzaylı gibiydim; çok fazla detay var gibi geliyordu. Araştırdıkça, uzmanlara danıştıkça, markalarla çalıştıkça çabuk öğrendim. Şu an her şeyimiz hazır çok şükür. Yeni eve taşındık; bebek odası da henüz tamamlandı; sürekli odasını havalandırıyoruz ve bebeğimizi bekliyoruz:)


Gündeminizde yeni projeler var mı?
Hamilelik sürecimde de kitap yazdım. Youtube kanalıma hamile yogası ve nefes egzersizleri videoları çektim. Anne olduğumda yeni kitabım çıkacak. Dijital projelerim devam edecek. Anne-bebek alanında da projelerde de yer alacağım.


“İyi enerjideki annenin bebeği de olumlu etkilenir”

Anne adaylarına ne tür önerileriniz olur?
Sağlıklı yaşamayı ve kendilerine bakmayı ihmal etmesinler. Enerji bağlantıda olduğun kişilere geçen ve yayılan bir şey. İyi enerjideki annenin bebeği de olumlu etkilenir. Karnımızda tabii ki bir can taşıyoruz ve ona göre daha özenli beslenmeliyiz ama iki canız diye de abartarak sağlıksız kilo almamalıyız. Spor yapmak veya hareketli yaşamak da önerilerim arasında. Bu sayede bebeğe giden nefes, oksijen ve kan artacaktır. Anne adayı da kendini daha iyi ve güçlü hissedecektir. Doğuma az kaldı ben bu süreçte akışta olmayı tercih ediyorum… Gebeliğin son haftasındayım; 41.haftamın içindeyim ve oğlum Efe’nin doğal gelişini bekliyorum…


Röportaj: Tuğçe Köse