Motivasyonda yapılan en büyük yanlışlar

Motivasyon trendlerinde yapılan en önemli yanlışlar neler? Gerekli motivasyon güncellemesini yapmadığı için çalışan verimliliğini sağlayamayan şirketler nasıl bir kayıp yaşıyor?

Çalışanı Gözetlemek

Günümüzde çalışanları motive etmek söz konusu olduğunda bir şirketin yaptığı en büyük yanlış, çalışanlarının iyi bir iş yaptığından emin olmak için onların davranışlarını gözetleyip kontrol etmesi. İşveren çalışanını, teknik olarakta olsa çalışıyor halde yakalamak istiyor ve kendi kontrol mekanizmasını elinden almaya çalışıyor.

Kontrol İşe Yarar mı?

Artık özerk sistemlerin işlediği bu dünya da, ödül sistemi bile çocukların üzerinde uygulanmazken biz kontrol mekanizmamızı her daim herkese uygulamak istiyoruz. Başka bir deyişle, ortada şöyle bir inanış var: “Eğer biz çalışanlara neyi nasıl yapmaları gerektiğini söyleyip, doğru yapıp yapmadıklarını kontrol edersek işler çok daha iyi yapılır.” Hayır! Yapılmaz işte. Sakin ol ve elindeki kontrol düğmesini sakince masaya bırak.


Özgürlük Verin Şaşırtsınlar

Bu formül, çalışanların işi bırakması ve düşük verimlilik için işe yarar. Biz insanlar, kendi yaşamlarımızı kontrol etmek isteriz. Çalışana özgürlük ve harika bir iş ortaya koyma konusunda kontrol verirseniz sizi şaşırtır. Çünkü onun içindeki yaratılıcığa güveniriz! Ona güveniriz! Onu bir birey olarak görürüz ve karşılığını alırız. İşte bu şaşırma anı en sevdiğim andır.


Havuç ve Sopa Neden İşe Yaramıyor?

Artık, motivasyon trendleri değişiyor. Dünya değişiyor. Rakamlar değişiyor. Dijitalleşiyoruz, daha fazla okuyarak daha fazla paylaşıyoruz. Aynen çocuklara yapılan en büyük yanlış gibi, bir insanı da iş hayatında cezalandırmak ve gereksiz yere ödüllendirmek, o kişiye yapılmış en büyük haksızlık gibi düşüyorum.