Kozasından çıkmak istemeyen kelebekler: AntiGravity Fitness’cılar


Kozasından çıkmak istemeyen kelebekler: AntiGravity Fitness’cılar

Süspansiyon fitness ve havada yoga olarak da tanımlanan, AntiGravity Fitness veya yoga, dünyaca ünlü Amerikalı koreograf ve spor eğitmeni Christopher Harrison tarafından yaratıldı.

AGF; Harrison’ın yoga, jimnastik, akrobasi, kiresis, dans, pilates gibi disiplinlerinden alınan hareketlerle yarattığı oldukça özel ve bir o kadar da eğlenceli bir spor. Süspansiyon fitness ve hava yoga tekniği olarak da tanımlanabiliyor. AG’nin özel ipek hamağının desteğiyle en zor hatta imkansız gibi görünen tüm hareketler yapılabiliyor. AG prensipte bedenin yer ile temasını keserek, ters dönme hareketleri ile beden sisteminin yenilenmesini sağlıyor. Binden fazla hareketi ve etapları olan AG Türkiye’de de oldukça ilgi görüyor. Süreç, AntiGravity Fundemantal ile başlıyor, bedeni alıştırıyor ve geliştiriyorsunuz. Eğitmeniniz hazır olduğunuza karar verdikten sonra AntiGravityAerial Yoga, AntiGravity Suspension Fitness, AntiGravity Pilates, AntiGravity Restorative Yoga, AntiGravity AIRbarre etaplarına da geçiş yapabiliyorsunuz… AG’nin vücudu rahatlatmanın yanı sıra pek çok faydası bulunuyor:

Ağrı kesici faydası
AG’nin mutluluk hormonu salgısını artırması, ağrı kesici etkisi ve zorlanmadan spor yapma imkanı gibi pek çok faydası var. Anti-Gravity bunları nasıl başarıyor derseniz, her şey adında saklı. Yerçekimsiz ortam spor yaparken baskıyı sıfıra indiriyor, omurgadaki baskının sıfır olması esnekliğin ve hareket kabiliyetinin artmasını sağlıyor. Bu sıfır baskı ortamı sayesinde sırt ağrılarının da azaldığı görülüyor…

Anti-aging etkisi
Bir başka faydası da anti-aging etkisi. Pilates ve yoga yaparken artan vücut esnekliği, yerçekimsiz alanda yapılan yoga hareketlerinin daha esnek olma ve daha rahat yapabilme imkanı sağlıyor. Vücudun esnekliği arttıkça gençleşme etkileri de artıyor.


AntiGravity ile kilo vermek mümkün mü?
Peki, bir spor dalı olan AG yaparak kilo vermek mümkün mü? Sadece egzersizle kilo verme düşüncesi maalesef tüm spor dallarında olduğu gibi AG’de de pek mümkün değil. Ancak esneklik sayesinde vücuttan kolayca atılan laktik asidin vücut metabolizmasını hızlandırdığı biliniyor.

Cesareti artırıyor
Diğer sporlara göre Anti-Gravity’nin zihinsel boyutu da daha farklı ve Anti-Gravity kesinlikle göz korkutan bir spor. Zorlu ve imkansız gibi görünen hareketleri “Nasıl cesaret edeceğiz ve neden cesaret etmeliyiz?” gibi soruları da beraberinde getiriyor. Harrison’a göre her şeyin sıradanlaştığı modern toplumlarda insan ruhu hiç olmadığı kadar maceraya aç, ama bir taraftan da güven ve konfor bölgesinden çıkmak istemiyor. Anti-Gravity ilk etapta bir tutam cesaret istese de devamında getirdiği imkansızı başarma hissi insanı özgürleştiriyor…

Mutluluk hormonunu destekliyor
Mantalitedeki korkuyu yenme, başarabilme duygularındaki değişim insan zihninde yeni bir pencere açıyor. Harrison, bunun temel nedenlerinden birini Anti-Gravity yoganın mutluluk hormonu etkisi olduğunu belirtiyor. Baş aşağı durduğumuzda, ters döndüğümüzde vücut sistemi kendi yeniliyor. Bu da mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasını sağlıyor. Beyne temiz kan gidince, Anti-Gravity yoga sonrası sadece doğal allık etkisindeki kırımızı yanaklarla değil ayrıca gülen bir yüzle dersi terk ediyorsunuz.

Sıfır baskı ile spor yap!
Eğer yaptığımız sporlar baskı odaklı ise bedenimiz bir süre sonra yorgun ve halsiz düşüyor; oysa sporu daha dinç ve enerjik olmak için yapıyoruz. Harrison, “Dengeli bir fitness yaklaşımında baskı kadar sıfır baskının da olması gerekiyor” diyor ve şöyle açıklıyor: “Bu sayede kasları güçlendirirken, esnemelerini de sağlayabilir, kendinizi daha dinç hissedersiniz. Ters dönme hareketi beyin ve sinir sistemi için de olumlu etkiler sağlar.”


Not:
Harrison, AG’yi herkesin rahatlıkla yapabileceğini söylüyor. Temel dersler olmak üzere başlangıç seviyesinden etap etap ilerleyebiliyorsunuz. Üstelik çocuklar da onlara özel hazırlanan kurgu ile AG yapabilirler. Önemli olan bu konuda uzman ve yetkili bir eğitmen ile AG çalışması yapılması.