Nefesini Değiştir Hayatın Değişsin

    Doğru Nefes Alma Sanatı
    Nasıl nefes alıp verdiğinize odaklandınız mı hiç? Kendinize sadece birkaç dakika verin ve nefesinizi izleyin; yavaş mı, hızlı mı, tıkanık mı, ritimsiz mi, huzursuz mu, dengesiz mi, bunların hepsini inceleyebilirsiniz. Derin bir nefes almayı deneyin, ciğerlerinize dolan hava diyaframınıza dek ulaşsın ve her hücreniz oksijen ile dolsun. Denediğinizde neler hissettiniz? Nefesiniz ciğerlerinizde takılıp kaldı mı? Bu konuda yalnız değilsiniz! Hemen hemen hepimiz doğru nefes almayı unutmuş durumdayız.  

    Nefesin sağlığımız için hayatımızı devam ettirebilmemiz için ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Nefes almayı sadece birkaç dakikalığına kestiğinizi var sayın, nereye kadar dayanabilirdiniz, vücudunuzda nasıl sıkışmalar hissederdiniz? Bütün organlarımız, hücrelerimiz vücudumuza aldığımız oksijenle çalışıyor, hayata geldiğimiz andan itibaren vazgeçemeyeceğimiz tek şey nefes almak fakat nefes alma davranışı bizim için otomatik pilota aldığımız yani çok da fark etmediğimiz bir rutine dönüşüyor. Nefesin önemini anca rahatsızlanıp nefes alamadığımızda hissediyoruz, kısacık bir an bile olsa. Denizde daldığınızı ve nefesiniz yetmediği ana kadar kaldığınızı düşünün, boğazınıza bir şey kaçtığı o anı ya da en basitinden grip olup burnumuzun tıkandığı dönemleri düşünün. İşte bunları değerlendirdiğimizde nefesin ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anlıyoruz. Nefes alıp vermek yaşamımızın olmazsa olmazı, ”Ben artık nefes almak istemiyorum.” deyip bir kenara bırakabileceğiniz bir şey de değil. Aslında tam da bu sebepten doğru nefes almayı çok ciddiye almamız gerekiyor.   

    Bebeklerin nefes alışverişini izlediniz mi hiç? Ağlarken inip çıkan karnını? Aslında hepimiz mükemmel bir diyafram nefesi ile doğuyoruz, fakat büyüdükçe bu ‘’doğru nefesi’’ unutmaya başlıyoruz. Korktuğumuzda, streste olduğumuz her anda nefesimizi tutuyoruz, gün içinde bu tutmaların ya da yanlış nefes alma şekillerinin miktarı artıyor ve kısıtlı bir nefes alma kapasitemiz ortaya çıkıyor. Çok farkında değiliz ama doğru nefes almak fizyolojik, biyolojik ve psikolojik anlamlarda vücudumuzu etkileyebiliyor. Yanlış nefes alarak işleri olumsuzlaştırabilecekken, doğru nefes alarak algımızı, bedensel sağlığımızı olumlu yönde etkileyebiliriz.

 Solunumunuz Kaliteli mi?
 İşte solunumunuzu test edebileceğiniz birkaç ana başlık;

1) Nefes Verme Süresi
Nefes verme süreniz, alma sürenizden yaklaşık 2-3 kat uzun olmalıdır.

2) Dakikada Solunum Sayınız
Dakikada 8-12 kere yaptığınız solunum normal kabul edilmektedir. İyi bir solunum için dakikada aldığınız sayıyı aza indirgemeniz önerilir.

3) Nefesin Derinliği
Ciğerlerinizin tamamını doldurduğunuz solunum kaliteli bir solunumdur.

4) Burundan Solunum
Ağızdan alınıp verilen nefes sağlıksızdır. Diyaframın yeterli etkinlikte çalışması için burundan solunum yapmanız gerekir.

5) Nefesin Sessizliği
Nefes alıp verirken burnunuzdan ses çıkmaması, zorlanmanız, hırıltılı olması problemli bir solunumun göstergesidir.

İyi bir nefes; ağır, derin ve sessiz olandır. Ölçü, denge ve uyum çok önemlidir.

Doğru Nefes İçin İlk Adımlar
1- Kendinize birkaç dakika ayırın ve nefes alış verişlerinizi izleyin. Hızlı mı, yavaş mı, tıkanık mı, ritimsiz mi; tüm bunları değerlendirin.

2- Nefes alıp verirken, nefes verme sürenizi uzatmaya çalışın. Bir dakikada kaç kere nefes alıp verdiğinizi test edin.

3- Nefesinizi burundan alıp vermeye odaklanın.

Bu önerilerden başlayarak nefesinizle ilgili farkındalık oluşturmak için ilk adımı atmış olursunuz. Herkese iyi ve sağlıklı haftalar dilerim.