Vücudunuza İyi Gelecek Anti-İnflamatuar 6 Besin

VÜCUDUNUZA İYİ GELECEK ANTİ-İNFLAMATUAR 6 BESİN


Vücudumuzda meydana gelen enflamasyonun kötü sonuçları olabilir. Bir yandan, vücudunuzun enfeksiyon ve yaralanmalardan korunmasına yardımcı olurken öte yandan, kronik inflamasyon kilo alımına ve çeşitli hastalıklara da yol açabilir. Stres, enflamatuar gıdalar ve yeterince aktivite yapmamak bu riski daha da artırabilir.

Bununla birlikte, çalışmalar bazı gıdaların enflamasyon ile savaşabileceğini göstermektedir. Bunlardan bazılarını sizler için açıkladım.


Yağlı balıklar

Yağlı balıklar, iyi bir protein kaynağıdır ve uzun zincirli omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’yı içerirler. Tüm balık türleri omega-3 yağ asitleri içermesine rağmen, bu yağlı balıklar en iyi kaynaklar arasındadır ;

Somon

Sardalya

Ringa

Orkinos

Hamsi

EPA ve DHA, vücutta metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığına yol açabilecek iltihapları azaltır. Vücudumuz bu yağ asitlerini, anti-enflamatuar etkileri olan resolvinler ve protektinler olarak adlandırılan bileşiklere metabolize eder.

Yapılan çalışmalarda, somon balığı veya EPA ve DHA takviyeleri tüketen kişilerin, enflamatuar markör C-reaktif protein (CRP) düzeylerinde azalma olduğu görülmüştür.

Brokoli
Brokoli, tıpkı karnabahar, brüksel lahanası veya karalahana gibi turpgiller ailesine ait olan son derece besleyici ve sağlıklı bir sebzedir. Araştırmalar, bu sebzeleri tüketmenin, kalp hastalığı ve kanser riskinde azalma ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu etkinin, içerdikleri antioksidanların anti-enflamatuar etkileri ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir.
Brokoli ayrıca, vücutta iltihaplanmayı artıran sitokin ve NF-kB seviyenizi azaltarak iltihapla savaşan bir antioksidan olan sülforafan açısından zengindir.


Avokado
Avokado, süper besin unvanını hak eden az sayıdaki gıdalardan biri olabilir. Potasyum, magnezyum, lif ve tekli doymamış yağlar açısından zengindir. Böylece kalp sağlığını korur, ayrıca içeriğindeki karotenoidler ve tokoferoller sayesinde de kanser riskini azaltır. Ek olarak, avokadonun içeriğindeki bir bileşik genç cilt hücrelerindeki iltihabı azaltabilir.
Yapılan bir çalışmada, bir grup katılımcı hamburger ile birlikte bir dilim avokado tükettiklerinde, sadece hamburger yiyen katılımcılara kıyasla inflamatuar belirteçler olan NF-kB ve IL-6 seviyeleri daha düşük bulunmuştur.


Yeşil çay
Yeşil çayın içebileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biri olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Yeşil çay, kalp hastalığı, kanser, Alzheimer hastalığı, obezite gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.
Yararlarının çoğu, antioksidan ve antienflamatuar etkilerinden, özellikle epigallokateşin-3-gallat (EGCG) adı verilen bir maddeden kaynaklanmaktadır.
EGCG, pro-enflamatuar sitokin üretimini ve hücrelerinizdeki yağ asitlerine verilen zararı azaltarak iltihabı önler.


Biber
Kapya kırmızı biber ve acı pul biber, güçlü antienflamatuar etkileri olan C vitamini ve antioksidanları içerirler.
Biberler ayrıca, iltihaplı bir hastalık olan sarkoidozlu kişilerde oksidatif hasarı azaltabilecek bir antioksidan olan ‘quercetin’i içerirler. Buna ek olarak, biber vücutta iltihabı azaltabilen ve daha sağlıklı yaşlanmanızı sağlayan sinapik asit ve ferulik asit de içerir. Bu da biber ve türlerini güçlü bir anti-inflamatuar besin yapar.


Zerdeçal
Zerdeçal, körilerde ve diğer Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan güçlü aromalı bir tada sahip baharattır.
Zerdeçal, güçlü bir anti-inflamatuar bileşik olan kurkumin içeriği ile son zamanlarda oldukça dikkat çekmiştir. Zerdeçal, artrit, diyabet ve diğer hastalıklara bağlı iltihabı azaltır.

Yapılan bir çalışmaya göre, karabiberde bulunan piperin ile birlikte günlük 1 gram kurkumin tüketmek, metabolik sendromlu kişilerde inflamatuar marker CRP'de önemli bir azalmaya neden olmuştur.

Bununla birlikte, kurkuminden yeterli derecede fayda sağlamak için sadece zerdeçalı kullanmak zor olabilir. Bir çalışmada, günde 2.8 gram zerdeçal tüketen aşırı kilolu kadınlar, enflamatuar belirteçlerinde herhangi bir iyileşme göstermemiştir.

Sadece kurkumin içeren takviyeleri almak çok daha etkili olabilir. Curcumin takviyeleri genellikle curcumin emilimini % 2.000 artırabilen piperin ile birleştirilir.DİYETİSYEN İPEK ŞAHİN