Instagram beğenileri gizlemeye hazırlanıyor

Son zamanlarda oluşan rekabet ortamı ve bir yarışa dönmesi nedeniyle sıkça eleştirilen Instagram  beğeni sayısını gizlemeye hazırlanıyor. Yapacağı bu hamleyle beğeni sayısını gizleyerek hem kullanıcıların böyle bir rekabet içine girmemesini hem de daha fazla gönderi paylaşmasını sağlamayı amaçlıyor. Çoğu Instagram kullanıcısı, beğeni almayacağını düşündüğü için daha az gönderi paylaşıyor ya da gönderileri paylaştıktan kısa süre sonra siliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Kanada’da kullanıma sunulan özelliğin, geçen hafta itibariyle Avustralya, Brezilya, İrlanda, İtalya, Yeni Zelanda ve Japonya’da da denenmeye başlandığı açıklandı.

Test süreci sona erdiğinde Instagram, dünya genelinde yeni uygulamasını devreye sokacak. Böylece kullanıcılar kendi paylaştıkları fotoğraflarının beğeni sayısını görmeye devam ederken, farklı kullanıcıların paylaştıkları fotoğraflardaki beğeni sayılarını ise göremeyecek. 

Instagram’ın yöneticisi Adam Mosseri, uygulamanın amacının, insanlar arasındaki rekabeti ortadan kaldırmak olarak ifade etti ve “İnsanların Instagram’da kaç beğeni aldıkları kaygısı yaşamalarını değil, zamanlarını değer verdikleri insanlarla iletişime geçmek için kullanmalarını istiyoruz” dedi.