Kitap yorumu | Karanlık Rahibe

1536 yılında İngiltere'de yönetimin, hatta dinî inançların Katolik’ten Protestanlığa doğru geçiş yaptığı her şeyin değiştiği, kilisenin dahi kralın emrine girdiği bir dönem yaşanıyordu. Bir yandan da parıltılı görünen yaşamların perde arkasını, kadınların güzel ipek elbiselerinin altında yatan sırları, her köşeden duyulan zehirli fısıltıları ve bir dönemin karanlık sancısı muhteşem bir kitap...

Ally bir takım doğaüstü yetenekleri olan genç bir kızdır. 14 yaşındayken gönderildiği manastır da mutludur ta ki manastır bir gece Lord Hugo tarafından yakılana kadar sadece kendi canının derine düşen genç kız oraya getirilmeden önce yanında kaldığı üvey annesinin evine sığınır. 

Köyde herkese yardım eden bilge kadın olarak bilinen bir o kadar da herkesin korktuğu bir büyücü ya da cadı olan Monarch genç kızı yeniden eve alır lakin Alys mutsuzdur. Çocukluğundan bu yana birlikte yaşadığı kadını artık benimseyememekte yaptığı her şeyi günah olarak nitelendirmek de Monarch'ın sahip olduğunu söylediği güçlerini kullanmayı reddetmektedir. Tek istediği en kısa zaman da saldırıya uğramamış bir manastır bulup yeniden eski yaşantısına geri dönmektir. 

Kader ağlarını örer deriz ya hani işte tam da böyle bir gece de kaleden Lord'un adamları genç kızın şifacılık yeteneklerini duymuş ve hastalığı için ondan yardım isteyerek kaleye çağırmıştır. 
İşte Alys'in hayatı tam da bu gece değişir. Lord'un kalesin de onun hastalığına çare ararken adam gün gün toparlarken kızı yanından hiç ayırmaz ve bir gün oğluyla tanıştırır. 

Genç ve evli bir adam olan Hugo kızın nefret ettiği birçok özelliklere sahip olması dışın da çok da yakışıklıdır ve Alys'e yapmam dediğim her şeyi yaptıracak tüm güçlerini kullanmasını sağlayacak hatta onun aşkı için kara büyüye dahi başvuracaktır... 

Philippa Gregory'i ile bundan yaklaşık 10 sene önce Boleyn Kızı kitabıyla tanışmıştım. Yüzyıllar öncesinden bu güne kadar İngiltere Hanedanın da neler yaşandı. Taht kavgaları için hatta sadece kralın aşkı için kimler acımasızca öldürüldü ya da bir şekilde sürgüne gönderildi. Entrikalarla bezeli tarihi yaşamları okumak istiyorsanız. Bu yazarın kitaplarına bir göz atın derim.

Sevgiler…