İnternette kendinizi nasıl korursunuz?

İnternet artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İletişim, bilgi alma, eğlence, banka, alışveriş ve diğer pek çok şeyi internet üzerinden halledebiliyoruz. Böylesine “online” yaşadığımız bir dönemde kendimizi ve kişisel verilerimizi korumak için bazı önlemler almak zorundayız. İşte sizler için derlediğimiz o önlemler.

1. Tüm hesaplarınız için ayrı şifreler kullanın.

Her şifrenin sahip olması gereken en önemli şey, benzersiz olmasıdır. Bu yüzden her şifrenizin bir diğerine benzemediğine, farklı olduğuna ve kolay tahmin edilebilir olmadığına dikkat etmelisiniz. Hesabınızın olduğu bir site saldırıya uğradığında ya da hacklendiğinde şifrenizin benzersiz olması hasarı sınırlamanızı sağlayacaktır.

2. Şifre yöneticisi uygulaması kullanın.

Şifrelerinizi depolayacak ve sizin için güvenli olanları rastgele üretecek olan ve birçok cihazla senkronize olabilecek bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. LastPass veya 1Password gibi şifre yöneticilerinin bazıları ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Uzmanlar, tüm parolalarınızı hatırlamanızın pek güvenli olmadığını söylüyor, çünkü hepsini hatırlamanız onların kolay olduğunu gösteriyor. Şifre yönetici uygulamaları telefonunuza ve bilgisayarınıza indirip hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Her şifrenizi de anında değiştirmenize gerek yok, zaten bu uygulamalar şifrenizin değişme vakti geldiğinde sizi uyarıyor.

3. Rastgele bir şifre kullanın.

Bir önceki seçenekte söylediğimiz şifre yöneticisi kullandığınız takdirde kendiniz rastgele bir şifre bulmak zorunda kalmayacaksanız. Emin olun hiçbirimiz sandığımız kadar benzersiz değiliz ve bu sebeple gerçek anlamda “zor” ve tahmin edilemeyen bir şifre oluşturmak oldukça zor. Değişik bir yönteminiz varsa bile büyük ihtimalle başkası tarafından denenmiş oluyor. Bazı siteler ve tarayıcılar şifre yönetici uygulamalar yapmaya başladı bile. Örneğin; Apple Safari, yeni hesaplara kaydolurken sizin için mutlulukla rastgele bir şifre üretecektir.

4. İki adımlı doğrulamayı kullanın.

Facebook, Google, Twitter, Tumblr gibi birçok sitede iki faktörlü kimlik doğrulama olarak da bilinen iki aşamalı doğrulamayı etkinleştirebilirsiniz. Bir şifrenin yanı sıra oturum açabilmek için güvenilir başka bir cihaza ihtiyaç duyulur ve bu genellikle telefondur. Bazen gönderilen bir mesajla, bazen telefonunuza gelen bildirime basarak bu doğrulamayı kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmanız şifreniz çalınsa bile hesaplarınıza giriş yapılmasını engellemek adına önemlidir.

5. Yazılımınızı güncel tutun.

Artık çoğu yazılım için otomatik güncelleme mevcut, dolayısıyla işimiz çok daha kolay. Çoğu saldırı, bilinen ve uzun süredir sabit olan yazılımlara, zayıf yönlerini kullanarak saldırmak suretiyle gerçekleşiyor. İşletim sistemi, Adobe Flash gibi bazı yazılımlar için ücret gerekse de güncelleme güvenliğin en önemli adımlarından biri. Bu sebeple otomatik güncelleştirmeleri etkinleştirmeyi unutmayın.

6. Telefonunuza 6 haneli bir şifre ayarlayın ve çok sayıda yanlış girilmesi durumunda verilerin silinmesi özelliğini açın.

Telefonunuz çalındığında eğer kilitli değilse yapacak fazla bir şeyiniz yok demektir ancak eğer kilitli ve verileri sil özelliği etkin konumdaysa kimlik bilgileri gibi pek çok kişisel verinizin çalınmasını engelleyebilirsiniz. Android için farklı olan bu özellik, Apple marka telefonlarda tek tuşla yapılabiliyor.

7. Tam disk şifrelemeyi etkinleştirin.

Mobil cihazlar çalındığındaki kimlik hırsızlığının kötü olduğunu düşünüyorsanız bir de bilgisayarınız çalındığında neler olabileceğini düşünün. Bilgisayarınızın sabit sürücüsü, kapalı konumdayken otomatik olarak şifrelemek üzere ayarlanabilir, Mac cihazlarda FileVault’u, Windows için ise BitLocker’ı açmalısınız.

8. Harici bir diske yedekleme yapın.

Önce telefonunuzda yer alması gereken her şeyi bilgisayarınıza kaydedin ve daha sonra bilgisayarınızda yer alan tüm verileri harici bir diske yükleyin. Ve bunu belli aralıklarla yapın. Apple marka cihazlarda yer alan ICloud uygulaması depolamaya yardımcı olur fakat bilgisayar korsanlığa karşı savunmasızdır ve yerel depolama alanından silinen herhangi bir şey bulut hesabınızdan da silinebilir. Dolayısıyla harici bir disk kullanmak yararınıza olacaktır.