Kadın başarı hikayeleri | Avrupa Şampiyonu Satı Burcu

Boks denilince akla genelde erkekler gelir. Böylesine zorlu bir sporda kadınların başarılı olacağı nedense düşünülmez. Geçtiğimiz yıllarda Dünya şampiyonu Milli boksörümüz Gülsüm Tatar'la bu algı yıkılmaya başlandı. Başarılı kadın sporcularımız bizi her yerde gururlandırmaya devam ediyor. İşte Avrupa şampiyonu, olimpiyat yolunda olan milli boksörümüz Satı Burcu'yla röportajımız. 

Biraz kendinden bahseder misin?

Ben Satı Burcu. Milli boksör, Terazi burcu, eğlenceli, alışveriş yapmaktan, sinema ve tiyatro gibi sanatsal faaliyetlerden hoşlanan, amazon ruhumu çocuk tarafı ile birleştirmiş hayatı seven, sevdiklerinin sevgisi ile beslenen biriyim diyebilirim. Hayatla spor ile mücadele etmek, bayrağımızı ve ülkemizi temsil etmek, bir kadının erkeklerin hâkim olduğu bir alanda da başarılı olduğunu ortaya koyabilmek beni çok mutlu ediyor.

Boksa kaç yaşında başladın? Seni boksa yönlendiren duygu nedir?

10 yaşında başladım. Beni boksa yönlendiren duygu; ‘korku’. Yaşadığım bölgenin “getto” tabiriyle devamlı kadına şiddetin fazla olduğu bir bölge olması nedeniyle çabuk büyümek zorunda kaldığım ve kendimi savunma gerektiğini düşündüğüm için boksa başladım.

Boksa başlamanda ailenin tavrı ne oldu?

Benim boksa başlamam da ailem destek oldu. Babam da boksa âşık biri olduğu için ilerde benim böyle bir durumla karşılaşmamam için boksa başlattı beni.

Hayatında boks olmasaydı ne olurdu?

Boks bir yaşam tarzıdır, bir duruşun yansımasıdır. Boks olmazsa ben olamazdım.

Avrupa şampiyonluğundan bahseder misin? Boks hayatının dönüm noktası nedir?

Türkiye’nin tek kadın profesyonel kadın boksörü Dünya ve Avrupa Şampiyonu Gülsüm Tatar’la katıldığım Avrupa Boks Şampiyonası çeyrek final maçında ilk 10 saniyede sert bir yumruktan dolayı demoralize oldum ve o anda her şey bitti diye düşünürken Gülsüm Tatar’la göz göze geldik. Onun gözlerindeki kararlılık çok kısa süre içinde bana verdiği manevi destekle güçlü bir şekilde ayağa kalkıp maça devam ettim ve şampiyon oldum. Böylelikle benim serüvenim başladı.

Nasıl bir duygu Avrupa şampiyonu olmak?

Çok gurur verici ve motive edici tarifi güç, harika bir duygu.

Avrupa şampiyonluğunun sana kazandırdığı en büyük şey nedir?

Vazgeçmemek, inanmak ve ülkemi en iyi şekilde temsil edebilmek.

Erkek tekelinde olan bir sporda sana nasıl tepki verdiler?

Rahmetle andığım çok sevdiğim Türkiye’nin en yıldız boksörü “Sinan Şamil San” salonda antrenman yaptığımda yanına çağırıp “ senin burada ne işin var, kadın sporu değil” demişti ve ben çok üzülüp ağlamaya başladım ve benim boksu hayatımın merkezine almam onun bu tavrı ile başladı diyebilirim.

En zorlandığın maç hangisi oldu?

Avrupa şampiyonu olduğum maç çok zorlu bir maç oldu ama kendimi ruhumu keşfetmemi, inancın ve motivasyonun gücünü fark ettirdi bana.

\"\"

Olimpik bir sporcu olarak şu an geçmişe bakınca ne söylemek istersin?

Bir kadın olarak geçmişten ne kadar zorluk, acı, dışlanma, cinsiyet ayrımı yaşadıysam bunlara karşı durup göğüs gerip şu an olimpiyatlarda ülkemi temsil edeceğim için bütün kadınlar adına gururluyum. Tebessümle andığım Sinan abim o yaşta bu zorluklarla karşılaşacağımı bildiği için yıllar sonra sohbet ettiğimiz bir zamanda bana anlattığında onun ne kadar temiz kalpli olduğunu anladım. Ülkeme yaşattığı gururdan dolayı sonsuz minnettarım ve onu izinden başarılı bir sporcu olacağıma söz vermiştim.Maça nasıl hazırlanırsın?

Her şeyden önce psikolojik ve ruhsal olarak motive olmam için antrenörlerim, sporcu psikoloğum ve sevdiklerimin desteği benim için çok önemli. Maç dönemine göre beslenmemi düzenliyorum. Tabi ki benim de arada saçmaladığım ve çok yediğim, kilo aldığım zamanlar oldu. Tamamen boksla dengeliyorum. Boks yaptığımda çok hızlı yağ ve kalori yakıyorum. Maç öncesinde kampa giriyorum ve maç için ciddi bir hazırlık süreci gerçekleşiyor. Genelde protein ağırlıklı bol su tüketiyorum. İşlenmemiş kuruyemiş gün içerisinde meyve yiyorum.

Hafta sonları sebze ağırlıklı besleniyorum. Hafta içi ağır spor yaptığım için kas deformasyonu olmaması için

Sabah

Yumurta, peynir, zeytin, kesinlikle salatalık, domates, bal ya da pekmez iki dilim ekmek

Ara öğün

Kuru yemiş ya da yeşil elma

Öğlen

Tavuk veya et, yanında bulgur ya da tuzsuz ve yağsız pirinç lapası

Ara öğün

Muz

Akşam

Genellikle sebze ağırlıklı, brokoli, ıspanak, pırasa gibi sebzeler

Maç öncesinde uğruna inandığın bir şey var mı?

Ben Terazi burcuyum inancımın gücü beni sevenlerin desteği en büyük uğurum diyebilirim.

Bundan sonraki müsabakalar nerede?

Olimpiyatlara hazırlanıyorum, 2020’de Tokyo’da gerçekleşecek.

Hayran olduğun bir boksör var mı?

Gülsüm Tatar

Özellikle son yıllarda yurtdışındaki modellerin de etkisiyle kadınlar da boksa merak sardı ama ülkemizde hala pek popüler değil. Bu konuda neler söylemek istersin?

Sizlere boksun tüm spor dallarını içinde barındıran bir spor dalı olduğunu sadece müsabık olunmadan fit ve sağlıklı yaşam için çok etkili olduğunu sağlıkla yağ yakımı ve kilo kontrolü sağladığını daha fazla platformda anlatmalı paylaşmalıyız diye düşünüyorum.

Boksun dışında bir iş yapıyor musun?

Üniversiteyi bitirdim. Kendime en yakın mesleği seçip Beden Eğitimi öğretmeni olup yeni nesil çocukları spor anlamında en iyi şekilde yetiştireceğime inanıyorum.

Spor dışında nasıl bir hayatın var?

Makyaj yapmayı çok severim. Kendi tarzımı, kişiliğimi, karakterime yansıtacak şekilde alışveriş yapmayı tercih ederim. Tiyatro ve sinema vazgeçilmezim. İzin günlerinde tiyatro ve sinemaya giderim.

Özel hayatında neler olup bitiyor?

Milli sporcu olduğumdan dolayı magazine kapalı yaşıyorum :) Şaka bir yana tamamen olimpiyatlara odaklanmış durumdayım. Ülkeme olimpiyat madalyasını bir kadın olarak getirip, bütün kadınların her iş alanında başarılı olabileceğini göstermek istiyorum. Olimpiyatlardan sonra bu konuyla özel olarak ilgileneceğim :)

Zayıflamak için kullanılan ilaçlar hakkında ne düşünüyorsun?

Hiç bir şekilde önermiyorum. İlerleyen yaşlar için çok tehlikeli. Beslenme ve egzersizlerle yapılması doğru. Sağlık problemlerinden dolayı doktor kontrolünde sağlığına kavuşması için kullanılabilir. Zayıf olmak sağlıklı olmak anlamına gelmiyor.

Boksör bir kadın olarak darbe almaktan korkuyor musun ve yüzünde estetik var mı?

Boks yaptığım için bu soruyla çok karşılaşıyorum. Boks yumruk yemeden yumruk atma sanatıdır. Yüzümde herhangi bir estetik yok ama estetiğe karşı değilim. Psikolojik ve sağlık açısından olabilir.

Cilt ve saç bakımı için ne yapıyorsun?

Cilt ve saç bakımıma çok dikkat ederim. Cilt için Nivea, Flormar, Sensilis markalarını kullanıyorum. Saç bakımı için Livition kullanıyorum. Tüm hemcinslerim gibi fiziksel bakımıma özen gösteririm.

Hobi ve fobilerin nedir?

Hobilerim;

Yemek yemek, yemek yapmak, alışveriş yapmak, astrolojiyi takip ederim.

Fobilerim

Kapalı alanda kalmaktan korkarım.

Son olarak yine kadınlara ilham olması için söylemek istediğin bir şey var mı?

“ATATÜRK’ÜN DEDİĞİ GİBİ; “Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın” sözü ile aile, iş ve sosyal sorunlardan uzaklaşmak için ruh ve beden sağlığını koruyabilmeleri açısından boks yapmalarını önerebilirim. Çünkü boks sağlık amaçlı yapılınca bedenin yanında ruhunda olduğu spordur. Ruhu motive eden sporlardan biri, kum torbasına yumruk atarken tüm stresinizi atabilirsiniz. Bütün spor dallarını içinde barındırdığı için yağ yakımı çok hızlı, kilo vermeniz kolaylaştırır ve sıkılaşmanızı sağlar. Bu güzel röportaj için Serkan Tatar’a ve kadınım.com ekibine ve okuyucularına çok teşekkür ederim.

\"\"