Tabak Büyüklüğü, Tabak Rengi Ve Porsiyon Kontrolü!


TABAK BÜYÜKLÜĞÜ, TABAK RENGİ VE PORSİYON KONTROLÜ!


Dünyada ve ülkemizde en büyük sağlık problemlerinden biri yüksek obezite oranıdır ve yaklaşık üç kişiden biri obezdir. Daha da kötüsü bu oran gittikçe artmaktadır. Obezitenin birçok nedeni olduğu düşünülmektedir. Obeziteye etki eden faktörlerden birisi de porsiyonların büyümesidir. Büyüyen porsiyonlar, genişleyen mideler, fazla alınan kaloriler kilo artışını kaçınılmaz hale getiriyor.


TABAK BÜYÜKLÜĞÜ VE PORSİYON KONTROLÜ ARASINDAKİ BAĞLANTI NEDİR?

Besinin değişik tabak boyutları ile sunulması durumunda, porsiyon algısı değişebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kullanılan tabakların büyüklüğü insanların tüketim miktarını etkilemektedir. Bir çalışmada aynı miktarda besin farklı büyüklüklerdeki tabaklara konulmuştur. İnsanlara hangi tabakta daha fazla besin olduğu sorulduğunda küçük tabakları göstermişlerdir. Yani tabakların küçük olması insanlarda daha fazla yemek yiyormuş algısı oluşturuyor.

PEKİ YA TABAK RENGİ VE PORSİYON KONTROLÜ?

Bir başka araştırmada kullandığımız tabaklar ile içine koyulan yiyecek aynı renkteyse görsel yanılma sebebiyle tabağımıza daha fazla yemek koyduğumuz tespit edilmiş. Çalışmada kırmızı ve beyaz renkte yemekler, kırmızı ve beyaz renkte tabaklara rastgele konuluyor. Bunun sonucunda aynı renkte tabağa aynı renkte yemek koyanların zıt renkte koyanlara göre daha fazla besin aldığını gösteriyor. Bu sebeple yemek eğer koyu renklerde veya renkli ise açık renk (beyaz vb.) tabak; makarna, pilav gibi açık renkli yemekler için ise renkli veya koyu renk tabak kullanmak tabağınıza ne kadar yemek koyduğunuzu daha iyi fark etmenizi sağlayarak porsiyon kontrolü yapmanıza yardımcı olacaktır.


DİYETİSYEN FATMA NUR KÖSECE