Kitap Önerisi | "İdeal Gelin Adayı Projesi" İGAP

Bir kadın düşünün televizyonlarda ki evlilik programlarını bitirecek, çöpçatan sitelerinin sonu olacak ve ülkede tek bir bekar kalmayana kadar herkesi evlendirecek.

İşte karşınız da Naime Sultan…
Evlendirmeyi hobi edinen bir kadının kendi torununu için de planları vardı elbet İGAP yani (İdeal Gelin Adayı Projesi)

Üstelik hiçbir bahaneyi de kabul etmiyordu.
"Yemin ediyorum anne, Freud sizinle tanışsaydı psikoloji bilimini bırakır Issız adaya yerleşirdi. Muhtemelen bir daha da insanların arasına geri dönmezdi." demesiyle bilir bilmez hiçbir şeyden geri kalmayan anneannesi konuya dahil olunca arkasına yaslandı. Kızgın bakışlarını kendisinden çeken annesinin Naime Sultan ile diyaloga geçmesi üzerine bugün de yırttığını düşünerek rahatladı. "Sabahat!" "Efendim anne ."

"Freud kim kızım, biriyle mi görüşüyor bu yoksa?"
Çocukluğunda beri belirli bir düzen içerisinde yetişen ev temizliğinden, yemek yapmaya, misafir ağırlamaya kadar Naime Sultan’ın ve annesi Sebahat’ın kendi deyimiyle Sabuş’un eğitiminden geçen Asena ise ailesini çok sevmesine rağmen evlilik baskısından kurtulmak için babasının da desteğiyle üniversite son sınıfta öğrenci değiştirme sistemiyle Amerika’ya gider.

Bu şekilde kurtulduğunu düşünürken yağmurdan kaçarken doluya tutulma deyimi gibi karşısına Gabriel çıkıyor. Başta duygularını yok saymaya çalışsa da

aşklarının karşılıklı olmasıyla tüm planları tepetaklak oluyor.
Türk aile gelenek ve göreneklerimiz yetişme tarzımız karşısında Gabriel’in nasıl bocaladığını vazgeçmek isterken daha da çok aşık olduğunu hele hele Asena’nın arada kaptırıp kendi diline dönünce konuştuklarını anlamaması karşısında delirmesini kahkahalarla okuyacaksınız.
Uzun lafın kısası sessiz bir ortama geçin bir çay demleyin bu kitabın kapağını açıp arkanıza yaslanın. Bence sizde benim gibi çok seveceksiniz.
Arada acaba bende çocuğumu böyle mi yetiştirsem diye düşünebilirsiniz.

Sevgiyle Kalın.
Takip İçin @tatlicadininkitapligi

Ceyda SOYOCAK