Serkan Tatar | Cem Özkök Röportajı


Bu hafta başarılı Marka iletişim danışmanı, influencer ve bir çok ünlü ismin menajeri Cem Özkök konuğumuz.
Kendisiyle markalaşmak ve bilinirlik süreci üzerine konuştuk..

ST: Nasılsınız? Sektöre nasıl adım attınız bahseder misiniz?

CÖ: Teşekkür ediyorum, sizlerle bu sohbeti gerçekleştirdiğim için mutluyum.
Aslında turizm otelcilik mezunuyum, ancak bir senede iletişim dalında Çap yaptım. Öyle bir meslek ki başarılı olabilmeniz için; insan ilişkileriniz iyi olması gerekiyor, sosyal olmanız gerekiyor çevreniz olması gerekiyor, zevkli ve yaratıcı olmanız gerekiyor. Çok şükür bunların hepsini harmanlayıp yıllardan bu yana çok çalıştım, çok mücadele verdim. Hala da mücadele veriyorum. Hiçbir zaman ben oldum demedim, her zaman daha iyisi için emek veriyorum. Sonuç olarak; biraz çevre biraz sosyallik biraz girişkenlik , biraz zaman ile bugünlere geldim.

ST: Sizi sanatçılarla da farklı hizmet sektörleri ve lansmanlarda da görüyoruz hangi hizmet sektörlerine danışmanlık veriyorsunuz?

CÖ: Dediğiniz gibi çeşitli alanlarla çalışıyorum.

Marka iletişim danışmanı ve influencer olarak; sağlık, güzellik, kozmetik, tekstil, yiyecek ve içecek gibi bir çok kurumsal yerli yabancı markalarla çalışmaktayım.

Bir çok A plus dergi gazete, gecce.com ‘da, tanıttığım ve iş birliğim olan firmalarla alakalı köşe yazılarımı yazmaktayım.

İletişim ekibimle beraber;
Markaların event’leri, sosyal medyalarının profesyonel yönetimi , reklamları , profesyonel çekimleri , tanıtımları , lansmanları, organizasyon detayları, dijital içerik üretimleri, açılışları kısaca bir markanın bilinirliği ve rakiplerinin önüne geçebilmeleri için gereken tüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz.

Bunlar yanı sıra kurumsal markalar ve bireysel danışanlarıma ; markalaşmaya ve sosyal meydayı doğru yönetmeye dair AVM ‘lerde ve şirketlerde bireysel ve toplu eğitimler vermekteyim.

Son olarak ; Eda Taşpınar, Emel Yıldırım, Yeşim Salkım, Dilan Tatlıses, Şenay Devi gibi basın ve sanat hayatından bir çok ünlü ismin menejerliğini ve basın ve reklam planlamalarını yürütmekteyim.

ST: Bir kişi ya da kurumun marka olması bunun sürdürülebilir olmasında en önemli faktörler neler? Siz bu konuda nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?

CÖ: İlk olarak eğitimlerimde de genel toplantılarımda da danışanlarıma sorduğum birkaç sorudan başlayacak olursam;
Firmanız için profesyonel dijital içerik öneminin farkında mısın? Bizlerden profesyonel destek alıyor musun? Kurumsal ya da bireysel markanın sosyal medyasına önem veriyor musun? Rakiplerinin önüne geçmek için ne yapıyorsun , nereden başlıyorsun? Profesyonel tanıtım çekimlerini yaptırıyor musun? Lansmanlar & açılışlar ile marka kaliteni basına duyurabiliyor musun? Logo tasarımların var mı? Sosyal medyan profesyonel yönetiliyor mu? Ne yazık ki çoğuna aldığım cevap “hayır” oluyor. Genelde Kaliteli hizmet vermek istiyorlar, iyi bir işletme açıyorlar ya iyi bir ürün çıkarıyorlar , çok para harcıyorlar ama reklama gelince duruyorlar. Sonra “ Cem bey nereden başlayabiliriz? , hata ettik reklamı ihmal ettik” diyorlar :)
Bizlerin profesyonel desteği ile sosyal medyalarınız profesyonel yönetilmeli, çekimler ona göre yapılmalı, dijital içerikler üretilmeli, tanıtım çekimleriniz, açılış organizasyonlarınız, sosyal medya reklamı, celebrity iş birlik ve reklamlarınız, basına özel event ler yapılmalı vs...
Doğru bir reklam planlaması ile markalaşmanız kaçınılmaz!
Sosyal medya firma tanıtımı, ürün tanıtımı, etkinlikleri duyurmak için en etkili platformdur.
Sosyal medya günümüzün en etkin aracı , reklamlarınızı ihmal etmeyin.
Ne kadar iyi ürün üretseniz ya da iyi bir mekan&firma olsanız bile bundan kimsenin haberi yoksa rakiplerinizin gerisindesiniz demek!

ST: Sizi diğer menajerlerden ayıran nedir?

CÖ: Yapım gereği çok titiz, çok detaycı biriyim. Kısaca tam bir başak burcuyum! :) Haliyle bu işteki performansıma da yansıyor ve detaylara çok takılıyorum , en iyi hizmeti vermeye çalışıyorum , ince düşünüyorum. Gerek giyimimle gerek konuşmamla gerek oturuşumla kalkışımla her şeyime dikkat edip farklı olmaya , ürettiğim dijital içeriklerimle farklılık yaratmaya özen gösteriyorum. Kimse gibi olmaya çalışmıyorum! Sanat ve cemiyet hayatından bir çok isimle çalışıyorum ve öncelikle her zaman dürüst olmaya özen gösteriyorum. İşin tüm detaylarını net bir şekilde karşımdakine aktarıyorum. En önemlisi hepsiyle dostluk ilişkisi kurduğum için işten ziyade arkadaş ilişkisiyle ve o samimiyetle yürütülen işlerde başarı kaçınılmaz oluyor.

ST: Sanat camiasına ve ünlü isimlere dair en büyük eleştiriniz ve tavsiyeleriniz neler?

CÖ: Çoğu isim artık inandırıcılığını ve güvenirliğini kaybetmiş durumda ne yazık ki. Her ürünün reklamını yapan , bilip bilmeden önerilerde bulunan, insanların sağlığını tehlikeye atan ve bu doğrultuda ürünler paylaşan sanatçılarla çalışmıyorum çok şükür. En kızdığım şeylerden biri bu! Ya da bir haftada üç güzellik merkezi tanıtımına gidenler! Takipçilerinden nasıl bir güven bekliyorlar ki? Bu insanlar hangi birine inanacaklar? Ber zaman samimiyetten , dürüstlükten ve doğrudan yana olan biri olarak bu gibi şeylere karşıyım.

ST: Sizi biraz daha yakından tanıyalım hobileriniz korkularınız neler?

CÖ: Hobilerim 7/24 müzik , oğlum Lucy ile bol bol vakit geçirmek , evimle ilgilenmek. Kısaca keyifli zaman geçirdiğim, bana huzur ve keyif veren her şey benim için hobidir. Takipçilerim de bunu çok iyi bilir zaten; her anımı paylaşan biri olarak, her şeyi herkesin gözü önünde yaşayan biriyim. Her zaman doğal olmaya çalışıyorum.
Fobilerim ise; adımın istemeden de olsa kötü bir olaya karıştığı zaman, üstelik haklıysam insanların beni yanlış tanıması yargılaması eleştirmesi beni çok üzer , en büyük korkum diyebilirim! Çünkü dediğim gibi detaycı biri olarak ve her şeyime dikkat eden biri olarak bu şekilde anılmak beni çok üzer.

ST: Her isteyen kişi ya da kurum marka olabilir tanınırlılık elde edebilir mi?

CÖ: Yukarıda da belirttiğim gibi , evet! isteyince neden olmasın ancak saydığım her şeyi profesyonel anlamda yönetip destek alıp o şekilde ilerlerlerse marka olmamak için hiç bir sebep olamaz.

ST: Sosyal medyanın önemi yaşadığımız bu zorlu günlerde daha da güçlü hale geldi? Sizin dijital dünya ile ilgili çalışma ve görüşleriniz neler?

CÖ: Sosyal medya firma tanıtımı, ürün tanıtımı, etkinlikleri duyurmak için en etkili platformdur.
“Dijital içerik, hedef kitleye mesajı ulaştıran her şeydir.” “İçerik ; pazarlamasını cazip kılan unsur, tüketiciyi satın almaya zorlamadan onunla marka arasında güvene dayalı bir ilişki kurmasıdır. İyi bir içeriğin başarısı, ilgi çekici olmasıdır.
Sosyal meydanın başarısı markanızı yeniden şekillendirmeye odaklanmış geniş katılımlı bir kitle yaratabilmenize bağlıdır.
Dijital İçerik!
İyi bir içeriğin başarısı, ilgi çekici olmasıdır.
İçerik , Dijital pazarlamanın atom Parçacığıdır.
Marka oluşturmada ve hangi sektörden olursanız olun rakiplerinizin önüne geçmeniz için ilk olarak sosyal medyayı ele almalısınız. Ve sosyal medya reklamlarınızı ihmal etmemelisiniz.

ST: Sanatçılarla mı kurumsal firmalar ile mi çalışmak daha kolay daha zor? Kriterlerinizi belirlerken nasıl bir yol izliyorsunuz?

CÖ: Firmalar ile çalışmaya başlamadan önce firmanın başarısını , güvenirliliğini inceliyorum. Firmayı lanse edecek kişi olarak adımında başarısız bir firmayla anılmaması adına tabii ki seçerken de dikkat ediyorum. Yerine göre, beni anlamayan, aynı pencereden bakamadığım marka sahipleri olunca, evet bazen zorluyor! Ancak bu gibi firmalarla zaten çalışmaya devam etmiyorum. Enerjimi ve performansımı düşüren hiç bir şeyin içinde olmak istemiyorum. Yerine göre de sanatçılarla da çalışmak zor olabiliyor. Bu biraz karşı taraf ile alakalı bir olay ancak dediğim gibi hepsi arkadaşım olduğu için gayet keyifli ve samimiyet içinde iş birliklerimizi devam
ettiriyoruz.

ST: Dünya ve ülkemizi P&R Marka süreci olarak karşılaştırdığınızda ne gibi farklar ön plana çıkıyor?

CÖ: Dünya markalarından örnek verecek olursam; Coco Cola bile her sene düzenli olarak milyonlar harcarken, reklamlarından vazgeçmiyorken, sürekli kendilerini yenilerken ne yazık ki Türk firmaları reklamlarına Dünya markalarına göre çok önem vermiyor. Ancak benim gibi sürekli reklamın önemini vurgulayan biri olacak ki belki öyle! :)

ST: Spor ve beslenme ile aranız nasıl? İlgilendiğiniz bir spor var mı?

CÖ: Özellikle bir spor dalıyla ilgilenmiyorum. istesem de iş yoğunluğumdan ötürü ilgilenemiyorum desem daha doğru olur. Ancak elimden geldiğince her yere yürümeye çalışıyorum , araç kullanmamaya özen gösteriyorum, heleki bu İstanbul trafiğinde zaten başlı başına stres! Beslenmeme de elimden geldiğince bağışıklğımı güçlü tutacak sebze-meyve ve faydalı besinler tüketmeye çalışıyorum. Annem Vegan ve beslenme uzmanı olduğu için aksi söz konusu bile olamaz zaten! :)

ST: Boks sporu hakkında düşünceleriniz neler? Ülkemizde dünyamızda takip etiğiniz boksörler var mı?

CÖ: Değerli dostum Türkiye’nin alanında en başarılı isimlerinden Astrolog Dr Şenay Devi ve siz başta olmak üzere Gülsüm Tatar gibi değerli Milli Boksörden sonra boks sporuna bakış açım değişti , saygım arttı. Gerçekten çok değerli bir spor , hem vücudun direncini arttırıcı hem de insanı zihnde tutan bir spor dalı olduğunu düşünüyorum.

ST: Hayat felsefeniz nedir?

CÖ: Önce farkı yaratırsın sonra da fark yaratırsın!

ST: Zor günlerden geçiyoruz Dünya ve toplum olarak bu süreçte ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı kalmak için neler yapıyorsunuz?

CÖ: Öncelikle bol bol şükür ediyorum! Ailem sağlıklı ben sağlıklıyım sevdiklerim sağlıklı. Benim için en önemlisi bu! Hiçbir zaman isyan etmiyorum , her şeyde bir hayır olduğuna inanıyorum ve elimden geldiğince evde kendime fayda sağlayacak , takipçilerime fayda sağlayacak, topluma fayda sağlayacak şeylerle oyalanıp bunları da paylaşmaya insanlara da teşvik etmeye özen gösteriyorum.

ST: Son olarak kadınım.com okurlarına öneri ve tavsiyeleriniz neler olur?

CÖ: Ülkemizde kadın girişimciler arttıkça marka danışmanı olarak gerçekten çok mutlu oluyorum, gurur duyuyorum. Hiçbir zaman vazgeçmeyin, pes etmeyin , “acaba başarısız olur muyum” korkusuyla yola çıkmayın, “ ben başaracağım, ben en iyisini yapacağım, ben tüm rakiplerimin önüne geçeceğim” diyerek yola çıkın. Zaten başarı sizi bulacaktır ve dediğim gibi lütfen sosyal meydanın gücünü hafife almayın ve dijital içeriklerinizi ihmal etmeyin.

Milli Antrenör Boksör Oyuncu
Serkan TATAR