Apple-Netflix yarışının galibiyeti seyirciler

Çocukluğumu hatırlıyorum da, kendimi bildim bileli filmlere aşık bir insan olarak televizyonda denk gelse ve annem babam da izin verse de bir film seyretsem diye nasıl beklerdim. Çocuk Nesrin’e yıllar sonra bir tuşla istediği zaman istediği yerde, istediği filmi izleyebileceğini, hatta film tadında dizilerin tüm bölümlerini aynı gün seyredebileceğini söylesem herhalde dünyanın en güzel hediyesini almış kadar sevinirdi. Kuşak olarak bu devirleri kaçırmadığım ve tadını çıkarabildiğim için çok mutluyum. 

Vhs kaset kiralamalar önce vcd ye, sonra dvd kiralamaya döndüğünde bu alandaki ihtiyacı doğru tespit edip 1997 yılında kurulan Netflix artık hepimizin gözbebeği. Önce dvd satış ve kiralama şirketiydi ve 30 çalışan, 925 dvd ile başlamıştı. 2000 yılında bir fark yarattılar,aylık sınırsız ve tek seferde 4 dvd 19,95 dolara kiralanabiliyordu. Dvd leri kargo ile ulaştırıyorlardı. Yaptıkları en doğru şeylerden biri kullanıcıların beğenilerini sorup ona göre film önerileri yapmaktı.

2007 de internet üzerinden yayın başladı çünkü hızlanan dünyada artık kargo ile gönderim çok zaman alıyordu. 2008 de sınırsız yayın özelliği geldi. Saat başına 1 dolar ücreti vardı. Aynı yıl Blu-Ray dvd ler de kiralamaya mevcut hale getirildi.

2010 da Netflix IOS yayına girdi. 2011 de Android uygulaması başladı. Temmuz 2011 de internet yayını ve dvd kiralama biribirinden ayrıldı , Netflix Karayipler

ve Latin Amerika’da , Ocak 2012 de de Avrupa’da faaliyete geçti.

Şubat 2013’de bir fark daha yaratarak sadece kendisi üzerinden izlenecek işler olmazsa çok uzun süre ayakta kalamayacağını gördü ve ilk kez içerik üreterek House of Cards ‘ı yayınladı.

2015’de filmleri azaltıp orjinal içeriklere yönelme kararı alındı. Ocak 2016’da Netflix’e çocuklar için özel içerik eklendi. Haziran 2017’de interaktif izleme seçenekleri devreye girdi. Netflix’in şu anda 200e yakın ülkede 125 milyon üyesi var.

Bu alanda neredeyse rakipsiz olan Netflix’e ciddi bir rakip geliyor. Apple 2015 den beri yapmaya çalıştığı online dizi ve film platformunun lansmanını sonunda Apple TV+ adıyla gerçekleştirdi. Platform oyun portal, gelişmiş haber aplikasyonu, Hulu ve Hbo gibi içerik üreticilerin dizilerini de içerecek. Yeni platform için Steven Spielberg de içerik üreteceğini açıkladı.

Bu uygulama sadece Apple cihazlara değil rakip cihazlara da yüklenebilecek. Apple’ın yeni kredi kartı da bu yaz piyasaya sürülecek, üzerinde bir imza ya da numara yeri olmayan kartın herhangi bir aidatı , uluslararası kullanım ücreti olmayacak.

Haber platformu Apple News+ aylık 10dolar gibi bir ücretle kullanılabilecek ve birçok dergi ve gazeteyi de içerecek. Önce Kanada ve Abd’de devreye girecek uygulama,önümüzdeki sene Avrupa’da başlayacak. Tv+ ın aksine haber platform sadece Apple cihazlarında çalışacak.

Önümüzdeki dönem birçok yeniliğe gebe. Bu alandaki rekabet iyice kızışıyor ve bundan en fazla yarar sağlayacak kesim ise biz seyirciler olacak. Bunu iyi değerlendirerek güzel ve kaliteli içerikleri uygun fiyatlarla izleyebileceğimiz sanat ve eğlence dolu günler bizi bekliyor. 

Tadını çıkaralım…