Serkan Tatar | Doç.Dr. Murat Tolga GÜLPINAR Röportajı


Doç. Dr. Murat Tolga GÜLPINAR

1992-1998 Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Doktoru
2000-2004 İstanbul Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Uzman
2012-2016 Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi, Yardımcı Doçent

ST: Öncelikle nasılsınız?

MTG: Çok teşekkür ederim iyiyim.

ST: Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünya için tehdit oluşturan Corana virüsü nedir?

MTG: Çok tıbbi dil kullanmak istemiyorum ama daha basit ifade etmek zor ;
corona virüs, daha önce sars diye biline virüs ile yakın akrabalığı olan bir betacoronavirüstür. Hem insanda hem hayvanda enfeksiyon yapan bir virüstür.

ST: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya adeta diz çöktüren ölümcül salgın korona virüs (Covid-19) için ürküten bir açıklama yaptı. DSÖ'ye göre yeni tip korona virüs Çin dışında daha hızlı yayıldığını açıkladı. Bunun sebebi nedir?

MTG: Hastalık çin dışında daha hızlı ilerliyor, bunun altında çinin sağlık siteminin yapısı , hastalığı sınırlandırmaya yönelik önlemleri çok hızlı ve kolayca uygulamaya koyabilmesi yatıyor. Hastalığın hızlı yayılmasındaki etken tamamen virüsle ilgili, Virüs yapısal olarak bulaşma kaabiliyeti çok yüksek bir yapıda.

ST: Dünyanın pek çok ülkesinde karantinalar söz konusu hastalığın bu denli hızlı yayılmasında ki faktörler nelerdir?

MTG: Virüsün inkübasyon periyodu, yani virüsle karşılaştıktan sonra bulgular görülmesi için ihtiyaç duyduğu süre 4 gün ile 14 gün arasında. ancak sıklıkla 4-5 günde bulgu veriyor. İnsana yarasa vepangulin denilen hayvanlardan bulaştığı düşünülüyor. İnsandan insana bulaşma yolu ise damlacık yolu ile.

ST: Corona / Covid-19 (Korona) Virüs Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

MTG: virüs inkübasyon (kuluçka) süresi sonunda ateş, kuru öksürük, halsizlik, kilo kaybı, kas ağrıları ve solunum zorluğu ile kendini gösteriyor. Yani bir pnömomi( zatürre) tablosu oluşturuyor. genellikle hafif ve zatürre yapmayacak şekilde atlatılıyor (%80) Ciddi hastalık tablosu %15, solunum yetmezliği yapan kritik hastalık %5 civarında ölüm ise %2.5 gibi görülüyor. Ölümcül olan tablo genellikle ileri yaşta ve ek tıbbi sorunları olan kişilerde görülüyor.

ST: Bu virüsten korunmak mümkün mü? Alınabilecek tedbirlerden bizleri bilgilendirir misiniz?

MTG: Öksüren kişiden 2 metre mesafeden uzak olmak korunmak için yeterli,.

virüs havada uzun süre asılı durmuyor, bu yüzden havayı solumak çok tehlikeli değil. korunmak için maske çok faydalı olmuyor. Ama bu sekresyonların bulaştığı eşyalarla temasla da virüs bulaşıyor. Maske kullanımı hasta kişiler için önemli, bize bulaştırmalarını azaltabilir. ama bizim maske kullanmamız çok da etkili değil. Enfekte kişilerle temas ihtimalini azaltmak, el sıkışma öpüşmeleri azaltmak, sık sık ellerimizi ve yüzümüzü yıkamak, ellerimizi yüzümüze sürekten vazgeçmek bu dönemde bizi en çok koruyan önlemler olmalıdır.

ST: Corana Virüse karşı aşı ile ilgili çalışmalar devam ediyor sizin bu konuda düşünceleriniz neler?

MTG: 8 hafta içinde israil üretimi bir aşının kullanıma girmesini bekliyoruz.
corona ile ilgili aşı ve ilaçların çoğunun israil kaynaklı olduğunu biliyoruz. çin de yakın zamanda corona tedavisi için aşı ve ilaç üretecek gibi gözüküyor.

Milli Antrenör Boksör Oyuncu
Serkan TATAR