Masal Şehri Colmar

MASAL ŞEHRİ COLMAR

Küçükken tam bir Hansel ve Gretel hayranıydım, hep öyle masallardan fırlama evlerde yaşamanın hayalini kurardım. 😊
Hansel ve Gretel yaşasalardı hiç kuşkusuz yaşayacakları yer, şeker hamuru ve çikolatadan yapılmış gibi dünyanın en şirin evlerinin bulunduğu Colmar’dan başkası olamazdı. 😊 Colmar, kartpostallardan fırlamış görüntüsüyle, fotoğraflarıyla uzun zamandır beni büyüleyen ve heyecanlandıran bir yerdi. Ve sonunda bir yılbaşı gittiğimde kendimi gerçekten de tam bir masalın içinde buldum, kartpostallardan bile güzeldi. Dünyanın en sevimli evleri, en tatlı şekilde süslenmiş, pencerelerinde ayıcıklar, oyuncaklar, kalplerle, ışıklarla tam bir masala dönüşmüştü. Evlerin, sokakların sade hali bile o kadar güzelken yılbaşının da etkisiyle her evi, her köşesi, her sokakta ki tüm ağaçları süslenmiş haliyle yılbaşında olup olabileceğiniz en büyüleyici ortamdı. Elbette her köşede uzun uzun durup hayran hayran bakmaktan ve yüzlerce fotoğraf çekmekten kendimi alamadım.😊
Colmar’a en rahat şu şekilde gidebilirsiniz; İsviçre’nin Basel şehrine 3 saati biraz aşan bir uçuşla gelip, oradan da Saint Louis Garı’na geçerek trenle Colmar’a 40 dakika da ulaşabilirsiniz. Basel Mulhouse Havaalanı, Fransa, Almanya ve İsviçre sınırlarının kesiştiği bir yerde. Buradan her üç ülkeye de kolaylıkla ulaşabiliyor. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra karşınızda Fransa-Almanya ve İsviçre çıkışlarını gösteren tabelaları görüp birazcık şaşırabilirsiniz.😊 Havaalanından Saint Louis Garı’ndan trene binmek için Fransa/Almanya çıkışından çıkmanız gerekiyor.
Colmar, Fransa’da yer alan minicik bir şehir. Alsace bölgesi diye adlandırılan bir bölgede yer alıyor. Alsace, üzüm bağları arasında, yemyeşil dağlar, ağaçlar, çiçekler, sevimli evler ve şatolar gibi masalımsı tarihi kasabalarla ile dolu bir rota. Bu bölge 170 km civarı uzunluğunda dünyaca ünlü şarap yolunun geçtiği, tablo gibi manzaralara sahip bir yer. Bu rotayı bahar ve yaz aylarında görmekte gerçekten şahane oluyormuş. Eğer vaktiniz bolsa Colmar’ın yakınlarında bulunan Strasbourg, Kaysersberg, Riquewhir, Ribeauville, Eguisheim gibi diğer kartpostal şehir ve kasabaları da gezmenizi mutlaka tavsiye ederim. Trenle bu yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Colmar, çok çok küçük bir yer. 1 gün içinde görebileceğiniz her yeri görebilirsiniz. Colmar’ın her köşesi masal gibi olsa da özellikle meşhur “La Petite Venise” bölgesinde ki evleri bir başka güzel. 😊

Aralık ayı daima yılın en sevdiğim zamanı olmuştur. Sokaklarda, evlerde o ışıl ışıl süslemeleri görünce içimi daima heyecan ve mutluluk kaplar. 😊 Ben Colmar’a yılbaşında 2 günlüğüne gitmiştim. Gittiğim gün, 30 Aralık yılbaşı pazarlarının son günüydü. 31 Aralık’ta pazarları tamamen kaldırdılar. Avrupa’da yılbaşının vazgeçilmezi olan ve yılbaşına büyük renk katan bu sevimli pazarların keyfini son gününde bolca çıkarmış oldum. 😊 Burada hem yiyecek, içecek açısından; şehre özgü tatlar, çeşitli sandviçler, sıcak şarap, çeşitli kurabiyeler, kekler, tatlılar hem de çeşitli kıyafet, hediyelik eşyalar ve küçük objeler bulmanız mümkün.


Colmar her ne kadar küçücük bir şehir olsa da görmeniz gereken belli başlı birkaç yer var.
Colmar’ın girişinde bulunan, New York şehrinin simgesi olan Özgürlük Heykeli’ni görmek sizi şaşırtacaktır. 😊 New York yazımda da bahsettiğim gibi, Özgürlük Heykeli aslında Fransa’dan Amerika’ya hediye edilmiştir. Ve bu yapıtı tasarlayan kişi “Frederic Auguste Bartholdi” tam da Colmar doğumlu.
Colmar’da görmeniz gereken bir diğer yer; zaten şehir çok küçük bir yer olduğu için gezerken mutlaka “Maison des Tetes” yani “Kafalar Evi” karşınıza çıkacak. Bu bina, Colmar’da ki en ünlü yapılardan biri ve şimdi restaurant olarak kullanılıyor.
Bunun dışında Hansi Müzesi, Oyuncak Müzesi, Doğal Tarih Müzesi, St. Martin Katedrali, Adolph House Schwendi Çeşmesi gibi yerleri de görmenizi tavsiye ederim.
Peki Colmar ve civarına özgü neler yiyip içebilirim derseniz, bölge dünyaca ünlü bir şarap bölgesi olduğundan mutlaka tatmanızı öneririm, hediye olarak da iyi bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda Alsace’a özgü sevimli şarap kadehleri de kendiniz için veya hediyelik olarak düşünebilirsiniz.
Bölgede 6 farklı çeşit beyaz şarap üretiliyor. Bunlar; Pinot Blanc, Gewurztraminer, Muscat, Tokay Pinot Gris, Riesling ve Sylvaner. Pinot Blanc en çok tercih edilen beyaz şaraplarından, tavsiye ederim. Bölgenin tek kırmızı şarabı ise Pinot Noir.
Yemek olarak en meşhur yemeği, lahmacuna çok benzeyen Tarte flambee. Fazla bir beklentiniz
olmadan gelmişken tatmak için yenilebilir. 😊 (Biz vejeteryan olanını tercih etmiştik)


Peki yılbaşı gecesini nasıl geçirdin derseniz, öncelikle bir restaurantta yemek yiyip (mutlaka rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim, asla yer bulamıyorsunuz) sonrasında sokakta kutlamaların arasına karışarak. 😊 Yılbaşı gecesi sokaklar bomboşken 23:00 ten sonra bir anda herkes sokağa dökülüyor ve heyecanla yılbaşını beklemeye başlıyorlar, ve yeni yıla havai fişeklerle birlikte girdikten bir süre sonra daha kutlamalar devam ediyor, asla kimse kimseyi rahatsız etmiyor, keyifli ve medeni bir şekilde yeni yıl coşkusunu yaşıyorsunuz.
Kendinizi kimi zaman şirinler köyünde kimi zaman Hansel ve Gretel masalında hissedeceğiniz bir masallar diyarı Colmar. Burası yılbaşında olabileceğiniz ve yılbaşı ruhunu yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden, hele kar yağarsa değmeyin keyfinize. 😊 Kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim. Sadece Colmar’ı görmek için haftasonunuzu ayırmanız yeter de artar. Alsace bölgesinin tüm o şirin bölgelerini görmek istiyorsanız elbette birkaç güne daha ihtiyacınız olacak. Bende bahar/yaz aylarında Alsace bölgesine tekrar gidip, birkaç günlük bir geziyle tüm o şirin sevimli kasaba ve köylerini, şarap bölgelerini ziyaret etmeyi umuyorum. 😊

Bir sonra ki yazımda Alsace bölgesinin yine çok sevimli aynı zamanda daha büyük bir şehri olan Strasbourg hakkında görüşlerimi okuyabilirsiniz. 😊