Bağışıklık sistemini güçlendiren 10 besinBağışıklık sistemini güçlendiren 10 besin


Kış aylarına yaklaştığımız, tam bir geçiş mevsimi olan sonbaharda, bağışıklığınızın düşmesiyle beraber hastalıklar da oldukça artmış durumda. Oysaki vücudunuzu bazı besinler ile beslemek, bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olabilir.

Kışın soğuk algınlığı ve gribi önlemenin yollarını arıyorsanız, ilk adımınız pazarlara yönelip bol sebze-meyve alışverişi yapmak olmalıdır. Bu mevsimde, ana ve ara öğünlerinizi bu 10 besini içerecek şekilde planlayabilirsiniz.

Turunçgiller
Çoğumuz hastalandıktan sonra C vitamini alımına yöneliriz. Çünkü C vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini artırdığı düşünülmektedir. Bu hücreler ise enfeksiyonla savaşmanın anahtarıdır.

Popüler turunçgiller; greyfurt, portakal, mandalina, limon olarak sıralanabilir.

Vücudunuz C vitaminini üretmediği veya depolayamadığı için, günlük olarak belirli oranlarda tüketmemiz sağlığımız için gereklidir. Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından yüksektir.

Kırmızı biber
Turunçgillerin en fazla C vitamini içeren grup olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Çünkü kırmızı biber bu besin grubundaki sebze-meyvelerden iki kat daha fazla C vitamini içerebilir. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağıdır. Kırmızı biber, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra C vitamini içeriğinden dolayı cilt sağlığını korumaya da yardımcı olur. Buna ek olarak beta karoten de gözlerinizin ve cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.


Brokoli
A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra birçok antioksidan ve yüksek lif içeren brokoli, tabağınıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. Tüm sağlık faydalarından en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı da brokoliyi mümkün olduğu kadar az pişirmektir.

Sarımsak
Sarımsak hemen hemen dünyadaki her mutfakta bulunur. Eski medeniyetler sarımsağın enfeksiyonlarla mücadeledeki önemini yıllar önce keşfetmişlerdi.
Yayınlanan bazı araştırmalara göre, sarımsak kan basıncının düşmesine ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya da yardımcı olabilir. Sarımsağın immün sistemi güçlendirici özelliklerinin ise ‘allisin’ gibi yoğun bir miktarda kükürt içeren bileşiklerden geldiği düşünülmektedir.

Zencefil
Zencefil de hastalandıktan sonra ilk başvurulan besinlerden biridir. Zencefil, boğaz ağrısını ve diğer iltihaplı hastalıkları iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca mide bulantısını da azaltmaya yardımcı olabilir.

Bunlara ek olarak zencefil kronik ağrıların azaltılmasına yardımcı olabilir ve son zamanlarda yapılan bir hayvan çalışmasına göre, kolesterol düşürücü özelliklere de sahip olduğu düşünülmektedir.

Ispanak
Ispanak bu listede sadece C vitamini içeriğinden dolayı yer almıyor. Ispanak, aynı zamanda, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilen çok sayıda antioksidan ve beta karoten içerir. Brokoli gibi ıspanak da besin değerini koruması açısından olabildiğince az pişirilmelidir.

Ayçekirdeği
Ayçekirdeği, fosfor, magnezyum ve B-6 vitamini dahil olmak üzere birçok sağlıklı besin öğesi içerir. Ayrıca güçlü bir antioksidan olan E vitamininin zengin bir kaynağıdır. E vitamini, bağışıklık sistemi fonksiyonunun düzenlenmesi ve korunmasında önemlidir. Yüksek miktarda E vitamini içeren diğer yiyecekler arasında avokado ve koyu yeşil yapraklı sebzeler bulunur.


Badem
Soğuk algınlığı ve enfeksiyonlarla savaşma konusunda E vitamini, C vitamininin hemen arkasından gelir. E vitamini sağlıklı bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır. Yağda çözünen bir vitamindir, yani yağların da uygun şekilde emilmesini gerektirir. Badem gibi kuruyemişler de içerdikleri vitaminlerin yanında sağlıklı yağların da önemli bir kaynağıdırlar. Bu da E vitamininin emilmesini kolaylaştırır.


Zerdeçal
Zerdeçal, yıllardır hem osteoartrit hem de romatoid artrit tedavisinde antiinflamatuar olarak kullanılmaktadır. Ayrıca zerdeçalın kendine özgü rengini veren ‘kurkumin’ maddesinin egzersize bağlı kas hasarını azaltmaya yardımcı olabileceği yapılan araştırmalarda görülmüştür.


Yeşil çay
Hem yeşil hem de siyah çay, bir tür antioksidan olan flavonoidleri içerir. Yeşil çay ayrıca bir başka güçlü antioksidan olan epigallokateşin gallat yani ‘EGCG’ de içermektedir. EGCG'nin bağışıklık fonksiyonunu artırdığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Siyah çayda bulunan EGCG’nin büyük çoğunluğu fermantasyon işlemi sırasında kaybolur, ancak yeşil çay fermente edilmediği için içerisindeki EGCG korunur.

Yeşil çay aynı zamanda l-theanine olarak adlandırılan bir aminoasidin iyi bir kaynağıdır. L-theanine, T hücrelerinizde mikropla mücadele eden bileşiklerin üretimine yardımcı olabilir.


Sağlıklı günler dilerim...


Diyetisyen İpek Şahin