İnziva ve Modern Yaşam

İnziva ve Modern Yaşam

Çılgın bir kalabalığın, çılgın bir ritmin ortasındayız. Bilgi son yüzyıllarda hiç bu kadar çok olmamıştı. Şimdi istediğimiz her şeye ulaşabiliyoruz. Bir bolluk ve bereket çağı da diyebiliriz yaşadığımız çağa ayrıca. Ancak bu bolluk, aynı zamanda bizim kaybolmamızın ya da daha net olarak söylemek gerekirse iç sesimizi bulamayışımızın da hikâyesi olabilir.

Neredeyse hepimizin içinde bulunduğu ultramodern bir çağdayız; bilginin çokluğu ve aktarılışı, enformasyon deryası karşısında aklımızın şaşması ve kendimizi, yani iç sesimizi dinlemenin çok güç olduğu bir dönem bu aynı zamanda. İşte böyle bir ortamda aklın ve elbette ruhun korunması kavramları ortaya çıkar. Oradan beden zihin ruh birliğine yani bodymindsoul birliği denilen kavramlara.

Günümüzde, sanal ortamdan istediğimiz yere istediğimiz ülkeye bağlanabilir, sevdiklerimizle görüşebilir; hiç gitmeden birçok ülkeyi görebiliriz. Elbette gitmek isteyenler ayrıca gider ama bugün yaşadığımız çağda dünyanın nimetlerine erişimimiz çok yüksek noktalarda.
Ancak tüm çağlarda maneviyat ya da bugün spiritüalizm, sufizm, Budizm gibi çeşitli manevi yollar / arayışlar, içerisinde, tüm dış etkenlerden ve zorlamalardan uzak kalmak anlamında, inziva dediğimiz bir kavram vardır.
İnziva ile dünya nimetlerine sırt çevirmiştir mistikler ve yollara düşmüşlerdir. Çünkü inziva dediğimiz zaman hepimizin aklına çok uzun süreler, günler; haftalar, hatta bazen aylar ve belki de özel durumlar ve mistik kişilerde yıllar söz konusu olabilir.
Bu da günümüzde aklımıza; “Günlük yaşamın içerisinde kısa aralarla da olsa inziva yapabilir miyiz?” sorusunu getirebilir.

Yıllarca kaybolmak ve yolda kendini aramak gerçekten herkesin yapabileceği bir şey değildir. Ve herkes böyle bir yolu takip etmek zorunda değildir.
Ve aynı zamanda çağların değişimi ve bilginin elden ele aktarımıyla birlikte, kısa görünen sürelerde de çok güzel sonuçlar elde edilebilir. Bu zamanın farklı algılanışı ve kullanılışı ile ilgilidir. Kimse eğer ihtiyaç duymuyorsa, uzun uzun gitmek zorunda değildir. Kısa aralıklarla, tamamen kendini bırakma pratiğine geçmek ve enerjiyi yenilemek mümkündür. Ve bir kaç günlüğüne de olsa, zamanın ve mekanın dışında iç sesimize ulaşabilir ve Tanrı ile, kutsal olanla, kendimizle güçlü bağlantılar kurmayı öğrenebiliriz.
İşte bize kısa gibi görünen ama çok güçlü sonuçlar elde ettiğimiz inzivalarımızda, dıştaki tüm sesleri bir an ya da anlar içinde dışarıda bıkakıp, kendimizle ve tüm evrenle, kainatla birlikte olduğumuz anlar geçirebiliyoruz.

Çağımızın kısa inzivalarında neler olur; Onca işin gücün ve günlük koşuşturmacanın arasında kendimize vakit ayıramayabiliriz. Aşırı yorgunluklarla içsel gücümüz zayıflamış olabilir. Ya da hayatımızda ilişkilerimizde eşimizden ayrılma, ailemizdeki kişilerden birinin belki ölümü, ya da gündelik hayat içerisinde çözümünde zorlandığımız şeyler olabilir. Uzun bir mücadeleden çıkmış ama hem bedenen hem zihnen kendimizi güçsüz hissetmiş olabiliriz.

Yıllarca işimizi bırakmaya ya da çok uzun süreler depresyona gerek yok; günümüzün inzivalarında çok daha kısa sürelerle temizlenmek ve kendini yenilemek kavramları vardır. Çünkü bu deneyimleri yaşamış rehber kendi yolunda sert deneyimlerle ilerlemiştir ve şimdi geldiği noktada insanların yumuşak noktalarda ilerlemelerine yardımcı olur. Burada temel nokta şefkattir, paylaşımdır, sevgidir. Tüm bu insansı temel noktaların paylaşımı ve aktarımıdır. Belki tüm bu inzivaları bu şekilde özetleyebilirim.
Sibel Buğdaycı