Saç dökülmesini önlemek için vitamin kullanılmalı mı?

 

Saç dökülmesini önlemek için vitamin kullanılmalı mı?

Saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya iseniz önce bir uzmana başvurmalısınız!

Öncelikle bir uzmana saç teli ve saç kökü analizi yaptırıp dökülmenin sebebini öğrenmelisiniz. Sonrasında eksikliği görüldüğünde saç dökülmesine sebep olan vitamin ve minerallerinizin kandaki değerlerine baktırmalısınız.

Saç dökülmesinde kullanılan her vitamin ya da bitki özü sizin için gerekli olmayabilir. Hedefe yönelik ürünler kullanırsanız, daha gerçekçi ve hızlı çözüm elde edebilirsiniz. Örneğin Demir, Folik Asit, Çinko, B12 ve Biotin eksikliğinde saç dökülmesi kaçınılmazdır. Öncelikle bu eksiklik tamamlanmazsa yüzeysel kullanılan hiçbir ürünün faydasını göremezsiniz.

Saç kökünü ve saç tellerinizi en az 30 kat büyüterek gösteren kamera sistemi ile bir uzman eşliğinde saç analizi yaptırmalısınız. Bu analizde; saç köklerinizin nefes alıp almadığı, saç derinizin kuru ya da yağlı olduğu, saç tellerinizin yapısının durumu açıkça görülecektir…


Örneğin saç aşırı yağlı ise saç derisi bir jöle katmanı ile kaplı gibi gözükür. Dolayısı ile saç kökü bu yağ katmanı yüzünden yeterli oksijen alamaz. Ayrıca yağ katmanı saç kökünü sıkıştırarak saçın dökülmesine sebep olur. Özellikle Türk erkeklerinin yüzde 80’inin genetik olarak yağlı saç yapısına sahip olduğunu unutmamak gerekiyor...

Öncelikli çözüm olarak ise asla sık yıkama yapılmamalı. Çünkü saç havuzcuğu çevresindeki yağ bezleri her yıkamada “yeniden yağ salgılama” komutu alır. Böylece saçlar yıkandıkça saç köklerinden daha fazla yağ salgılanır. Bu bir kısır döngüdür. Oysa saç dibi yağlanmasını önleyen aynı zamanda saç derisi pH’ını bozmayan sülfür içerikli, eczanelerde satılan medikal şampuanlar kullanıldığında yağlanmanın azaldığı görülecektir. Yağlanma azalınca saç kökleri nefes alır, dökülme sonlanır.

Saç köklerinde kepek oluşumu olan kişiler, mutlaka saç analizi yaptırıp, sorunlarının kuru kepek ya da yağlı kepek olup olmadığını öğrenmelidirler. Yanlış kepek şampuanı kullanımı sorunun artmasına sebep olacaktır. Saç dökülmesinin önlenmesi kepeğin tedavisi ile doğru orantılıdır.

Ayrıca aşırı yağlı ve saç derisi pul pul olan, saç köklerine yakın bölgelerde (bazen kaşıntı ile ortaya çıkan) minik sivilcelenmeler görülen vakalar, saç analizi ile sorunlarının seboreik dermatit olup olmadığını öğrenmeli ve bu soruna uygun medikal şampuanlar kullanmalıdırlar. Seboreik dermatit çoğunlukla yağlı kepekle karıştırılır. Sorun büyürse kortizonlu saç losyonları kullanılır. Oysa Çinko içerikli medikal losyonlardan faydalanılabilinir. Böylece daha doğal yollar kullanarak çözüme ulaşılmış olunur.

Cilt genel olarak kuruluk sorunu yaşıyorsa ve bu sorun saç diplerinde, burnun iki yanında ve kaş bölgelerinde de görülüyorsa Keluamid içerikli şampuan ve deri kremleri aşırı tahriş olan cildin yatışmasına yardımcı olur. Keratinleşme sonucu pul pul olan dokunun azalmasını sağlar.

Kuruluk aşırı saç boyası kullanan ya da menopoza giren kadınların da sorunudur. Bu sorun, besleyici saç şampuanlarıyla ya da doğal yağlar içeren (argan yağı gibi) saç maskelerinin en az haftada bir kullanımıyla çözümlenebilir. Kuruluğun tipi ve kullanılan ürünlerin doğru seçimi sorunun giderilmesinin de çok önemlidir.

Saç dipleri aşırı hassas kişiler, saç analizi yaptırdıklarında özellikle hassasiyet tespit edilen bölgelerin aynı zamanda kızarıklık sorunu da yaşadığını göreceklerdir. Zaman zaman kaşıntı ile ortaya çıkan bu sorun eczanelerde satılan yatıştırıcı içerikli medikal şampuanlarla çözülebilir.


Ecz. Meltem Dizenler