5 adımda Instagram'la düğün planlama

Hadi itiraf edelim, hepimiz Instagram’ı çok seviyoruz. Sevdiğiniz ünlüleri takip edebileceğiniz, tüm dünyadan haberler alabileceğiniz, hayatınızda neler olup bittiğini paylaşabileceğiniz bir platform. Fakat tüm bunların yanı sıra harika bir düğün planlama aracı olabilir. Düğün planlama ve ilhamın kutsal platformu olan Pinterest'e ek olarak Instagram, satıcıları aramak, düğün çiçekleri için fikir edinmek ve düğününüzün nasıl görünmesini istediğinize dair iyi bir fikir edinmek için harika bir araç. Ancak Instagram'ı bir düğün planlama aracı olarak kullanmak, amaçsızca kaydırma yapmaktan çok daha fazlası. İşte düğününüzü planlamaya yardımcı olmak için Instagram kullanmanın yaratıcı yolları. 


1. Düğünlerle ilgili size ilham veren fotoğrafları kaydedin

Eskiden insanlar gazetelerden, dergilerden ilham buldukları fotoğrafları keser ve saklarlarmış (biz arada hala yapıyoruz!). Ancak şimdi her şey dijital olarak saklanıyor. Bir düğün organizatörü ile çalışıyor olsanız da Instagram'da beğendiğiniz fotoğraflar adeta sizin yerinize konuşacak ve kendinizi daha iyi, daha doğru ifade etmenizi sağlayacaktır. Hayalinizdeki düğünü planlarken ilham aldığınız fotoğrafları kaydetmek için tek yapmanız gereken Instagram fotoğrafının sağ tarafındaki küçük kurdeleye dokunmak. (Kaydedilen fotoğraflarınızı kategorilere ayırmak için Pinterest'te olduğu gibi panolar bile oluşturabilirsiniz!) Kaydedilen tüm fotoğraflarınıza erişmek istediğinizde, seçenekler menüsünü görüntülemek için profilinizin sağ üst tarafındaki üç satıra dokunun. Ardından, “kaydedilenler” düğmesine tıklayın. Sevdiğiniz o çiçek buketini, çiçekçiye gösterirken kaydedilenler ve panolar sayesinde daha az zaman harcayacaksınız!

2. Yerel işletmeleri bulun

Artık tüm işletmeler instagram kulanmaya başladı. Hele ki düğün sektöründe olanlar çiftlere verdikleri hizmetleri göstermek ve portfolyo oluşturmak için Instagram hesabı açıyor. Böylece siz de gerçek fotoğraflardan yola çıkarak daha kolay karar verirsiniz. Konum veya hashtag yoluyla arama yaparak Instagram'da yerel satıcıları bulun ve hangi hesapların en çok güncellendiğini ve hangilerinin sizin için en uygun olduğunu görün. En çok ilgilendiğiniz işletmelerin bir listesine sahip olduktan sonra, uygunluk durumunu konuşmak veya seçeneklere bakmak için şahsen bir görüşme ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, kısa sorularınıza daha hızlı yanıt almak için beğendiğiniz işletmelere Instagram üzerinden DM atabilirsiniz.

3. Neyi sevdiğinizi anlayın

Ne tür bir düğün yapmak istediğinizi kesinlikle bilmiyorsanız, Instagram'la başlamak iyi bir yoldur. Evliliğinizi büyük bir törenle mi yoksa daha samimi ve bohem bir tarzla mı kutlamak istersiniz? Belki de sahil kenarı bir düğün istiyorsunuz? Peki ya çiçekler… Instagram'da gezinmek size ihtiyaç duyduğunuz ilhamı verebilir ve önünüzdeki birkaç ay boyunca size rehberlik edecek bir plan ortaya koymanıza yardımcı olabilir.4. Neyi sevmediğinizi öğrenin

Tıpkı, sevdiğiniz şeyleri anlamak gibi sevmediğiniz noktaları da bilmek önemli bir şeydir. Ne tür şeyler size hoş gelmiyor? Nişan fotoğrafları mı, çiçekli taçlar mı? Her ne ise, bunu da Instagram fotoğrafları sayesinde anlayabilir ve ileride pişman olacağınız tercihlerden kaçınabilirsiniz.

5. Profesyonellerden planlama ipuçları alın 

Tüm süreci planlarken, arkadaşlarınız ve aileniz size her türlü tavsiyeyi verecektir. Ancak gerçekten size en uygun ipuçlarını yalnızca araştırarak bulabilirsiniz. Instagram, uçsuz bucaksız görsel bir kütüphane gibi. Düğün endüstrisinde yer alan pek çok markanın hesaplarını takip ederek aklınıza bile gelmeyen püf nokta ve tavsiyeler bulabilirsiniz.