Einstein’dan kızına mektup : Sevginin Evrensel Gücü

Einstein’dan kızına mektup : Sevginin Evrensel Gücü


Günümüzde çoğumuzun bir dahi olarak tanıdığı bilim insanı Albert Einstein, 1980’li yılların sonunda yazdığı mektuplarıyla gündeme geldi. Einstein’in kızı Lieserl, babasının yazmış olduğu bindörtyüz mektubu Hebrew Üniversitesine bağışladı. Ve böylece tüm dünya bu mektuplardan haberdar oldu. Bu mektupların arasında öyle bir tanesi vardı ki, olağanüstü bir sırrı açıklıyordu. Bu en özel mektubunu kızı Lieserl’e yazmıştı.

Bu mektup, Einstein’ın dünyaya hiç bilmediğimiz bir bakışının yansımasıdır. Böyle bir açıklamanın bir bilim adamından gelmesi ise son derece manidar.
Einstein kızına mektuplarını uzun bir süre, toplum onları anlayabilecek ve kabul edebilecek ileri bir seviyeye gelinceye kadar yayınlamamasını söyledi. Onun Einstein’in mektupları ölümünden yirmi yıl sonra yayımlandı. Bugün hala dünya ve insanlar olarak, bu dahinin bahsettiği ileri seviyeye gelip gelmediğimize, sizler de bu mektubu okuyunca karar verebilirsiniz.
Sizleri Einstein’ın, kızı Lieserl’e yazmış olduğu mektupla başbaşa bırakıyorum ;
“Görelilik teorisini açıkladığım zaman, beni çok az kişi anladı. Şimdi açıklayacağım, insanlığa ileteceğim bilgi ise; dünyanın içerisinde bulunduğu durum dolayısıyla yanlış anlaşılacak ve önyargıyla karşılaşacak.
O yüzden senden mektupları olabildiğince uzun bir süre açmamanı istiyorum. Bu süre yıllar, hatta yüzyıllar bile olsa, toplum onları kabul edebilecek ileri bir seviyeye gelene kadar mektupları koru.
Bilimin resmi olarak bir açıklama bulamadığı, olağanüstü bir güç var; bu öylesine büyük bir güç ki, her şeyi kapsıyor ve her şeyi yönetiyor. Evrendeki tüm fenomenlerin arkasında yer alıyor, ancak bizler tarafından henüz tanımlanamadı.
Bu evrensel gücün adı SEVGİ’dir.


Bilim adamları evrenin birlik teorisini aradıkları zaman; bu görünmeyen ve en güçlü kuvveti unuttular.
SEVGİ, onu vereni ve alanı aydınlatan bir IŞIK’tır.
Sevgi Yerçekimidir; çünkü bazı insanların diğerlerine çekildiklerini hissetmelerini sağlar.
Sevgi güçtür; çünkü içimizdeki iyiyi çoğaltır ve insanlığın kendi kör bencillikleri içerisinde yok olmasını önler.
Sevgi geliştirir ve ortaya çıkarır.
Bizler Sevgi için yaşar ve ölürüz.
Sevgi Tanrıdır ve Tanrı Sevgidir.
Bu güç herşeyi açıklar ve hayata bir anlam katar.
Bu çok uzun bir süredir, belki de sevgiden korktuğumuz için, göz ardı ettiğimiz bir durumdur. Çünkü Sevgi evrende insanlığın harekete geçirmeyi – yönetmeyi – öğrenemediği tek Enerjidir.
Sevgiye görünebilirlik vermek için, en ünlü denklemimle basit bir benzetme yaptım. Eğer E = mc2 yi dünyayı iyileştirecek enerji olarak kabul edersek;


Dünyayı iyileştiren enerjinin, ışık hızının karesi ile çarpılan sevgi vasıtasıyla elde edilebildiğini kabul edersek, buradan sevginin var olan en güçlü kuvvet olduğu sonucuna ulaşırız, çünkü sevginin sınırları yoktur.
İnsanlığın evrenin diğer güçlerini kullanmaktaki ve, kontrol etme başarısızlığının ardından, bugün bu güç bize karşı dönmüş durumda. İnsanlık olarak kendimizi farklı türde bir enerjiyle beslememiz artık acil bir hal almıştır.
Eğer türümüzün devamını istiyorsak, eğer hayatta bir anlam bulmak istiyorsak, eğer dünyayı ve içerisindeki duyarlı varlıkları kurtarmak istiyorsak, bunun sadece tek bir cevabı vardır ; o da SEVGİ dir.
Sanırım şimdilik bir Sevgi bombası yapmaya hazır değiliz; bu öyle bir bomba olsun ki, yerkürede yaşanan tüm nefreti tamamıyla ortadan kaldırsın. Gezegenimizdeki korkunç bencilliği ve açgözlülüğü yok etsin.


Bununla beraber her bir bireyin içerisinde, küçük ancak çok güçlü bir sevgi üreticisi vardır; bu Sevgi üreticisi enerjinin salıverilmesini bekler.
Sevgili Lieserl, bu evrensel Sevgiyi vermeyi ve almayı öğrendiğimiz zaman;
Sevginin her şeyi fethettiğini teyid etmiş olacağız. Ve sevginin herşeyi şeyi, her bir zerreyi dönüştürebileceğini göreceğiz.
Çünkü sevgi hayatın özüdür.
Kalbimde olup bitenleri sana açıklayamadığım için, büyük bir pişmanlık duyuyorum. Çünkü bütün bir hayatım boyunca kalbim senin sevginle attı.
Belki özür dilemek için çok geç olabilir, ancak zaman göreli olduğundan, şu anda seni sevdiğimi söylemeliyim.
Ve nihai cevaba ulaşabildiğim için sana çok teşekkür ediyorum.
Baban,
Albert Einstein
Kızım, dünyanın tüm çocukları için Einstein’ı Sevgi yle anıyorum

Çeviri ve Derleyen
Sibel Buğdaycı