Tunus Günlükleri

TUNUS GÜNLÜKLERİ

Baharat kokulu, koyu esmer tenli insanların yaşadığı; zaman zaman kendimizi mısır çarşısında, zaman zaman da Alanya sahillerinde hissedeceğimiz bir ülkedeyiz. TunusAir’in orta kaliteli uçakları ile aktarmasız olarak Tunus’a seyahat etmek mümkün. Seyahat bütçenizi biraz daha esnetebilecekseniz size önerim yine THY olacaktır.

 

Yaklaşık 3 saatlik bir uçuşun ardından Kartaca Havalimanına ulaşıyoruz. Vizesiz gidilebilmesi de aslında hususi pasaport sahibi gezginlerin de bu ülkeye ilgisini arttırıyor. Ülkenin resmi dili Arapça. Ama hemen hemen herkes Fransızca konuşuyor. Turistik alanların genelinde çalışanlar ile de İngilizce anlaşabilirsiniz.

 

Seyahatimiz Ramazan Bayramı arifesinde başlıyor. Bayram sabahına Tunus’ta uyanacağız. Yazın bunaltıcı derecede olan bu ülke için en uygun seyahat zamanları ilkbahar sonu ve sonbahar başlangıcı. Tur otobüsü kafilemizi havaalanından alarak kalacağımız otele doğru ilerliyor.  Tunus şehir merkezinde marinaya yakın Hammamet’de konaklayacağız. Tur kafilemizin büyük bölümünü emekli Türk bayanları oluşturuyor ve çok tatlılar.  

 

Bizde her ne kadar bayram da olsa Arap ülkelerinin genel yapısı gereğince; bayrama takvim değil, müftünün gözlemi karar veriyor. Müftü ayın hilal halini gördüğünde bayram kararı veriliyor ve bizim gittiğimiz tarihte Türkiye’den bir gün sonra bayram başlayacak. Ramazan ayı sebebiyle şehrin genelinde sakin bir işleyiş hakim.

 

İlk güne kahvaltı ile güzel başlıyoruz. Yumurta, zeytin, reçel ve harissa. Harissa için özel bir alan ayırmak isterim. Kırmızı biberden yapılan, az tuzlu ve klasik salçaya göre biraz daha sıvı olan bu salça Tunus’taki tüm öğünlerde kullanılıyor. Ülkemizdeki acuka ve annelerden gelen salçalı ekmek alışkanlığına benzer bir şekilde kahvaltıda da tüketiliyor. Lezzetli ve ekmek yemeyi teşvik eden bir besin :) Çok sevmeden tüketmenizi öneririm.

 

Kahvaltı ardından ilk durak Kartaca. Aslında ülkemizle de ilişkili bir hikayesi var Kartaca’nın. Milattan Önce 200’lü yıllarda yaşamış Kartaca’lı komutan Hanibal Roma İmparatorluğunun belalısı Fil Ordularının Komutanı olarak tarihte yerini almıştır. Uzun yıllar süren savaşlardan sonra Roma İmparatorluğuna yenilmiş ve sonrasında Türkiye üzerinden ilerlerken bugün Kocaeli sınırlarındaki Gebze’de intihar ederek yaşamına son vermiştir. Biz Hanibal’ın rotasının tersi yönünde 2100 yıl sonra ilerliyoruz ve 9 farklı gezi alanı olan müze, hamam, amfi tiyatro gibi ören yerlerini gezi notlarımıza ekliyoruz. Tüm Kartaca’yı tek bir giriş bileti ile gezebilirsiniz. Yalnızca ören yerleri arasında bayağı mesafe var. Bir taksi ile anlaşarak Kartaca’yı gezmek size zaman ve enerji kazandıracaktır.

 

Saatlerimiz 14:00’ü geçerken buradan dünyanın en büyük mozaik müzesi olduğu söylenilen ( ki bence değil. Çünkü dünyanın en büyük mozaik müzesi Gaziantep’te.) Bardo müzesine ilerliyoruz. Bu arada yol üstünde sohbet etmeye çalıştığımız Tunuslular Türkiye’den olduğumuzu öğrendiklerinde “gumus, gumus” sohbetine başlıyorlar. Türk dizileri tüm Arap ülkelerinde olduğu gibi Tunus’ta da çok revaçta. Bizim bile seyretmediğimiz birçok diziyi en ince detayına kadar biliyorlar. Daha da ilginç olan, dizilerdeki Türk hayatına göre yaşama özlemi içindeler. Bardo müzesine geldiğimizde devasa odalara yayılmış kubbeli mimarideki galerileri bizi çok etkiliyor. Mimari kesinlikle Osmanlı izlerini yansıtıyor. Müzedeki mozaiklerin çoğu da Kartaca’dan çıkartılmış.

Hava kararmaya yaklaşırken otele dönüyoruz. Akşam yemeğini marinadaki balık restoranlarından birinde yemeye karar veriyoruz. “Restaurant Le Méditerranée” e oturmaya karar veriyoruz. Marinaya bakan güzel bir masaya yerleşiyoruz. Neredeyse restoranın tüm müşterileri turist. İçeride güzel bir ambiyans var. Deniz ürünlerini sevenler için çok doğru bir seçim. Karides, kalamar ve ana yemek seçimi ıstakoz. Restorandaki şaraplar da orta üstü kalitede diyebiliriz. Kişi başı 40 Dolar ortalama ile akşam yemeğini bitirip otele doğru ilerliyoruz.

 

Otelde her akşam bir animasyon gösterisi var. Bu akşamki eğlence bizim tombala, onların Bingo dedikleri oyun. Orta yaş üstü Türk, İngiliz ve Alman kadınlar 1.çinko için kıyasıya heyecanlılar. Biraz fazla samimi animasyon şefi de çeşitli şakalarla grubu eğlendirmeye çalışıyor. Bilenler bilir, kendi şansımdan fazlaca eminim. Hiç park yeri aramam. En kalabalık yer ve saatte bile istediğim yere giderim ve park yeri bulurum. Bunu da hissederek yapıyorum. İşte bu akşam da bu tombalanın bana çıkacağından eminim. Ödül bali masajı. Kulağa hoş geliyor ama fazla samimi animatör beni biraz geriyor. Bu nedenle kazanırsam ödülü daha eğlenceli bir arkadaşıma vermeye karar veriyorum.

 

Ve tam da düşündüğüm gibi oluyor. Bingo! Hemen kartı arkadaşıma devrediyorum. Arkadaşımız spor akademisi mezunu ve sahneleri çok seviyor. Tek sıkıntı dil problemi. En önde oturduğum için çeviri konusunda destek olacağımı söyleyip sahneye yolluyorum. Animatör kazandığı için tebrik edip bu gecenin animasyonuna katılmak isteyip istemediğini soruyor. Bana kısa bir bakışın ardından “yes” cevabını veriyor. Oyun aslında Karadeniz fıkraları gibi. Bir İngiliz, bir Alman ve şanslı Türk genci :) katılacak.

Oyundaki amaç en kıvrak dans figürleri ile en çok alkışı almak. Yarışmanın adı “Gecenin Tarzanı”.  İngiliz gencimiz maalesef kıvraklığını pek konuşturamıyor ve sadece kendi milletinin alkışları ile sahneden iniyor. Alman arkadaşımız biraz Türklerle iletişimde kaldığını hissettiriyor ve hem Alman ablalarımızdan hem de diğer masalardan alkış topluyor. Bingo şanslısı arkadaşım sahneyi öyle bir çıkıyor ki 90’lı yıllardaki Mezdeke grubu onu görse ana dansçı olarak iş teklif eder. Daha iki üç dakika içinde hem Türk hem Alman hem de İngiliz ablaların favorisi olarak dansına devam ediyor. Dansın en heyecanlı kısmında masamıza arkadaşımızın karısı geliyor ve animatör bir şaka yapmak istiyor:

  • Hey Tarzan. This is Jane!

Dil bilmeyen Türk genci sanırım o anın heyecanı ile İngilizceyi çözüyor :)

 

  • Not Jane. My wife :)

 

Eğlenceli bir akşamın ardından ertesi güne notlarımız ile uykuya dalıyoruz.

 

  • Sidi Bou Said ; bembeyaz evlerde ki mavi kapı ve pencerelerin sebebi.
  • Arap pazarlığı nasıl yapılır?
  • Ekstrem spor denemeleri.
  • Al Zaytuna Cami ve Medine.