Stressiz bir sabah için 7 ipucu

Eğer sabahları parlayan bir cilt ve sınırsız enerji ile uyanan insanlardan biri değilseniz, sabahları oldukça zor. Ancak güne başlamayı daha stressiz hale getirmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bir sabah insanı olmanız gerektiğini söyleyecek kadar ileri gitmiyoruz, ancak bu 7 ipucuyla güne daha az stresli başlayacağınızı garanti ediyoruz.
1. Kıyafetinizi ve ihtiyacınız olan her şeyi bir gece önce ayarlayın.
Yatmadan önce sabahınızı planlamaya başlayın. Ne giyeceğinizi, nereye gideceğinizi veya oraya nasıl gideceğinizi sabah düşünmeyin. Bir gece önce tamamen hazırlanın, böylece yapmanız gereken tek şey giyinip kahvaltı yapmak olacaktır.

2. Çalar saat sesiniz için en sevdiğiniz şarkıyı seçmeyin.
En sevdiğiniz müziği asla bir alarm olarak kullanmamalısınız, çünkü bu şarkı alarmınız olduğunda, bunu duyduğunuz her an sizi strese sokacaktır. Uzmanlar normalde dinlemediğiniz bir şarkıyı seçmenizi öneriyor, akılda kalıcı ama can sıkıcı olmalı. 

3. Acele etmenize gerek kalmayacak kadar erken kalkın.
En stresli sabahlar, geç uyandığınız ve işe zamanında gitmeye çalıştığınız sabahlardır. Kulağa basit geliyor, ama yeterince erken uyanmak sabah rutininizde büyük bir fark yaratabilir. Eğer acele etmenize gerek kalmayacak kadar erken kalkarsanız, sakince hazırlanabilir ve stres yaşamak durumda kalmazsınız.

4. Taze demlenmiş kahve kokusuna uyanın. 
Eğer bir kahve tutkunuysanız, muhtemelen taze demlenmiş bir kahve kokusundan daha iyi bir aroma olmadığını kabul edersiniz. Uyanmadan 15 dakika önceye dijital zaman ayarlı makinenizi ayarlarsanız ve böylece mis gibi kahve kokusuna uyanırsınız. Bu cazip koku, sabahları kendinizi yataktan çıkarmak için oldukça iyi bir yöntem.

5. Hemen telefonunuza bakmaktan kaçının.
Telefonunuzu yattığınız yerden uzağa koymanız iyi olabilir. Dişlerinizi fırçalayıp, kahvaltı yapana ve giyinene kadar telefona bakmayın. Telefondaki onlarca bildirim, gelen mailler/mesajlar sizi stres altında bırakabilir. 

6. Rutininize biraz sessiz zaman ekleyin.
Uzmanlar, sabahları her zaman acele ederseniz "anda kalmanın” oldukça zor olacağını söylüyor. Güne biraz daha az stresle başlamanın yolu meditasyon, okuma, derin nefes alma gibi bazı sessiz zaman içeren bir rutine sahip olmaktır.

7. İşe gitmeden önce gün içi programınızı kontrol edin.
Kendinize, uyanmak için zaman verdikten sonra, iş ve diğer sorumluluklar hakkında düşünmeye başlayın. Üretken bir gün için çalışmaya başlamadan önce takviminizi kontrol etmelisiniz.