Instagram’daki biz: annenin.icsesi


Instagram’daki biz: annenin.icsesi

Aslı Kocaeli nam-ı diğer “annenin.icsesi”; hamilenin, lohusanın, yeni annenin yani hepimizin içindeki ses o. Sosyal medyada takip etmeyi en çok sevdiğim isimlerden. Hayatın gerçeklerini öyle muzip bir dille anlatıyor ki yaşarken zor gelen şeyler onun paylaşımlarıyla yüzümüzde koca bir tebessüm oluşturuyor. Daha önce kurumsal bir şirkette reklamcılık yapan Kocaeli, anne olduktan sonra işinden ayrılmak durumunda kalıyor. Sonra içindeki yeni anne sesini bastıramıyor ve yaşadıklarını Instagram’dan paylaşmaya başlıyor. Paylaştıkları her yeni anneyi derinden etkilediği için sayfası dilden dile yayılıyor. O artık içimizdeki ses olurken, kadınların iş hayatında kendi seslerini bulmalarına yardım eden atölyeler de düzenliyor. Peki, tüm bunları nasıl bir motivasyonla yapıyor? Kendisinden dinleyelim.

Anne olduktan sonra çocuğunuzu bırakmak istemediğiniz için kurumsal hayattaki işinizden ayrılıp, sosyal medyaya yoğunlaşmışsınız. annenin.icsesi nasıl bir motivasyonla ortaya çıktı?
Mesleğim reklamcılık. Özellikle dijital iletişimi çok seviyorum. Sosyal medya stratejileri yazmak, interaktif kurgular üretmek, farklı kullanıcı deneyimleri oluşturmak benim için büyük keyif. Ancak bu hesabı açma sebebim mesleğim değil, iç sesim. Mevcudiyetini çocukluğumdan beri sürdüren; beni güldüren ama ara ara da panikleten bu ses; anne olunca iyice çığırından çıktı. Dediklerini bir yere yazmazsam da hiç susmaz, bilirim. Ben de açtım bu hesabı, başladım söylediklerini paylaşmaya. Mesleğimin bu noktada avantajı; içimdeki sesi nasıl yansıtacağımı bilmem oldu.

Hazırladığınız görseller o kadar biz ki... Her baktığımda “Allah’ım resmen hislerime tercüman olmuş” diyorum. O doğrucu ama muzip dili nasıl yakalayıp, yansıtıyorsunuz?
İçeriklerimin fikri gerçekten yaşadığım şeyler. Sahici oldukları için diğer anneler ile irtibata geçebiliyorlar. Muzip dil ise benim ses tonum. Günlük hayatımda da hep bir muziplik peşindeyimdir. Bir de sanıyorum ki en önemlisi; bir şey yayınlamış olmak için içerik paylaşmıyorum. Paylaşılmaya değer içerikler olmasına özen gösteriyorum. Eğer aklıma gelen fikre ben gerçekten güldüysem ya da yazdığım metin beni hüzünlendirdiyse yayınlıyorum.

“Caps’ler ile maaile eğleniyoruz. Kimse kişisel algılamıyor”

Size gelen geri dönüşlerde kadınlar en çok neyden mustaripler? Özellikle şu konuyu ele alın diyenler oluyor mu?
Tabii ki... Özel caps isteği alıyoruz. Hatta biliyorsunuzdur Cumartesi yayınlanan caps partisi için herkes içerik gönderebiliyor.

Caps’lerinizi okuyan eşiniz, anneniz ve de kayınvalidenizin tepkileri nasıl oluyor doğrusu çok merak ediyorum...
Eşim en son "Ben sana gıcıklık yapmazsam ne paylaşacaksın? Hiç söylenme en sevilen içeriklerin babalı olanlar" diye olayı bambaşka bir boyuta çekti. Kendisi de animasyon sanatçısı zaten. Olayları abartma, karikatürize etmek bizim evde doğal olduğu için caps’ler ile maaile eğleniyoruz. Kimse kişisel algılamıyor.

Erkek takipçileriniz yani nam-ı diğer “koca ayılar” paylaşımlarınıza ne diyor?
Bu "koca ayı" meselesine bir açıklama getirmek isterim. Ben daha bu hesabı yeni açmışken bir seri yazıyordum. İsmi, Koca Ayı ve Eli Maşalı. Çizgi filmden yola çıkarak yaptığım bir kelime oyunuydu. Eşle girilen komik diyalogları paylaşıyordum. Ancak izleyiciler caps yaparken "eli maşalı" kısmını atıp sadece "koca ayı" kısmını kullanmaya başladı. Eşini "koca ayım." diye telefonuna kaydedenler de oldu, "Sayfayı seviyorum ancak bu tabiri hiç beğenmiyorum." diye bana tepki gösterenler de. Komik bulup bulmamak bireysel bir tercih tabii ki.

Instagram hesabınızı tek başınıza mı yönetiyorsunuz yoksa bir ekibiniz var mı?
Caps partisini kolektif olarak tüm izleyenlerle yapıyoruz dediğim gibi. Hafta içi partisini arkadaşım Ayşe ile yapıyoruz. Geri kalanları ben yazıyorum.

Günde kaç saatinizi sosyal medyada geçiriyorsunuz?
Instagram iki saati aştığımda bana uyarı mesajı gönderiyor. Kendime koyduğum limit bu.

“İş hayatında seslerini duyurmak isteyen kadınlara yardımcı oluyorum”

Kadınların iş hayatındaki seslerini bulmaları için atölyeler düzenliyorsunuz. Tam olarak bu atölyede neler yapıyorsunuz?
Sosyal medyada içerikler genelde birbirine benziyor. Bir marka veya büyüme iddiası olan bir hesap için benzer şeyleri söyleyip duyulmak, rakiplerinden ayrışmak çok zor. Oysa her markanın veya hesabın özünde, onu farklı kılacak bir ses var. Atölyemin amacı katılımcılara, kendilerine özgü olan o biricik sesi bulmaları için yol haritası çizmek. İyi içerik yaratmanın ve sosyal medyada duruşu olan bir hesap olmanın yöntemlerini göstermek. Tabiri caizse sosyal medyada sesini bulmak.

Atölye sonunda kendi sesini bulduğuna inanan kadınlardan geri dönüşler nasıl oluyor?
Atölyeden beslenip yeni bir hesap açan, kendi yolunu belirleyen, markasının sosyal medya stratejisini çizen hatta bu atölye ile bambaşka girişim fikirleri bulanlar çok oldu. Bu sene de iyi bir atölye içeriği çıkarmaya çalışıyorum. Umarım yakın zamanda bitiririm.Hülya Aydın