Cankurtaran ekmek tarifi

Yılların vazgeçilmezi değil midir kavrulmuş kıyma :) Şöyle acılı, hafif sulu yanında da çıtır patatesi. Ben adını cankurtaran koydum, öyle değil mi peki evde yemek yok, evin beyi gelecek o zaman hayır diyemeyeceği bir şeyler yapmalı :)

  1. Dondurucudan kıymayı çıkarıyoruz, o çözülürken 2 adet soğanı soyup küçük küpler şeklinde doğruyoruz.
  2. Tavayı ocağa koyup iyice ısıttıktan sonra içine biraz sıvıyağ döküp soğanları atıyoruz. Üstüne biraz tuz, şeker serpip başlıyoruz kavurmaya.
  3. Soğanlar renk değiştirmeye başladığında 200 gr kıymayı da oyuna sokuyoruz birlikte dansa başlıyorlar.
  4. Kıymalar renk değiştirdiğinde üzerine 3 adet küçük doğranmış sivri biberi ekleyip biraz kavuruyoruz.
  5. 3 diş doğranmış soğanı ve 2 adet kabuğu soyulup küçük doğranmış domatesi de ekleyip yüksek ateşte hep birlikte güzelce özleşene kadar kavurup son vuruş olarak biraz pulbiber, damak zevkinize göre tuz ve 1 yemek kaşığı kuru reyhani da ekledikten sonra şöyleeee bir karıştırıp altını kapatıyoruz.
  6. Gelelim yanına çıtır patates yapmaya, patatesleri soyup uzun şeritler halinde kesiyoruz.
  7. Üzerini geçecek kadar soğuk su koyup en az 2 saat dolapta bekletiyoruz, isterseniz akşamdan da hazırlayabilirsiniz.
  8. Süzgece alıp suyunu süzüp kuruluyoruz, derin bir kaba bolca sıvıyağ koyup iyice ısındığında patatesleri atıp pembeleşmeye başladığında çıkarıp yağı tekrar iyice kızdırıp patatesi tekrar yağa atıp nar gibi olduğunda kâğıt havlu üzerine alarak üzerine tuz serpiyoruz.
  9. Sevdiğiniz ekmeği alıp ortadan ikiye bölerek ısınmış tavaya yatırıp hafif kızartıyoruz içine hazırladığımız kıymalı harçtan dolduruyoruz, yanına çıtır patatesleri bir de kızarmış soğanla ketçap mayonez sos.

Gerisini yazmıyorum bence yaşayıp görün :) Buna hayır diyecek bir adamı bırakın, kimse tanımıyorum derim.

Lezzetin sofranızdan eksik olmadığı güzel günler dilerim
.