Doğanın mucizevi güzelliği: Pembe Göller

Doğanın mucizevi güzelliği: Pembe Göller


Doğanın sınırsız güzelliğini içerisinde barındırdığı renklere ve çeşitliliğe borçlu… Her mevsim ayrı bir renge bürünen doğal güzellikler arasında son dönemde pembe göller dikkat çekiyor. Dünyada nadir görülen bu güzellik belli bölgelerde, belli mevsimlerde pembe tonlara bürünüyor. Muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz, unutulmaz bir deneyim yaşayabileceğiniz bu muhteşem doğal güzellikleri ve tüm gizemini sizler için araştırdık.


Hutt Gölü
Avustralya
Pembe göllerin büyük sırlarından biri de algler! Batı Avustralya’da bulunan Hutt Gölü’ndeki alg sayılarında yılın belli dönemlerinde ciddi bir artış yaşanıyor. Alglerin arttığı dönemlerde göl koyu pembe bir tona bürünüyor. Diğer dönemlerde ise belli belirsiz bir pembe görünümü alıyor. Turistlerin ilgisini büyük ölçüde çeken bu pembe göl sıcaklık ne kadar artarsa pembe tonu giderek koyulaşıyor.


Hillier Gölü
Avustralya
Avustralya’nın batı bölgesinde yer alan ve yeşillikler içindeki pembe görünümüyle görenleri büyüleyen Hillier Gölü, 600m uzunluğunda. Yılda yaklaşık 24 ton tuz elde edilen Hillier Gölü’nün pembe rengi ise kalıcı. Yüksek miktarda tuz oranına sahip olan gölü pembeleştiren maddenin ne olduğu halen kesin olarak bilinmiyor. Bazı bitkilerde bulunan bakterilerin sebep olabileceğinin düşünüldüğü bu görüntü için bilim adamları gölden örnek alıp incelediklerinde henüz bir sonuca ulaşılamadı.Torrevieja Gölü
İspanya
İspanya’nın güneydoğusunda bulunan Torrevieja Gölü’nün diğer pembe göllerden daha farklı bir özelliği var. Gölün meydana getirdiği mikroklima etkisi, bulunduğu bölgeyi Avrupa’nın en sağlıklı yaşam alanı konumuna getirmiş. Gölün tuz oranı diğer göllere oranla daha düşük olmasına rağmen elde edilen tuzun oldukça kaliteli olduğu da biliniyor.


Retba Gölü (Lac Rose)
Senegal
Senegal’in başkenti Dakar’ın kuzeyinde bulunan Retba Gölü, içerisinde yer alan Dunaliella Salina isimli deniz yosununun güneş enerjisi ile etkileşime geçmesi sonucu kırmızı pigment üretmesiyle çarpıcı bir pembe bir görünüme bürünüyor. Kurak dönemlerde pembeliği oldukça belirginleşen gölün yüksek miktardaki tuz oranı endüstriye olumlu katkı sağlıyor. Yüzme bilmeyenlerin bile batma ihtimalinin olmadığı kadar yüksek tuz oranına sahip olan Retba Gölü 3 kilometrekarelik bir alana sahip.Dusty Rose Gölü
Kanada
Dusty Rose gölünün pembe rengi bütün yıl boyunca değişmiyor. Pembe rengin oluşum nedenleri arasında daha önce bahsettiğimiz su yosunu (Dunaliella Sanila) bulunmuyor ancak rengin oluşumu ile ilgili bir bilimsel açıklamada henüz yok. Bu konudaki kabul görür açıklama ise; yeraltından geçen suların, kayalık yerlerden geçerken taşıdıkları minareler ve tortular sayesinde olduğu düşüncesi.


Quairading Gölü
Avustralya
Diğer göllerden daha küçük olan Quairading gölü Avusturalya da bulunuyor. Tuz oranının oldukça az olması sebebiyle dönem dönem gölün rengin de farklılıklar meydana geliyor. Diğer göllerden farklı olan bir başka özelliği de üzerinden yol geçmesidir.Dalyan Tuz Gölü
Çanakkale
Dünyada sadece 8 tane bulunan pembe göllerden bir tanesine Çanakkale'nin Ezine ilçesine bağlı Dalyan köyü ev sahipliği yapıyor. Troya Müzesi ve Örenyeri'ne 30 kilometre, Apollon Smintheus’a 35 kilometre, Alexandria Troas Antik Kenti’ne 10 kilometre, Parion Antik Kenti'ne ise 80 kilometre mesafede bulunan pembe göl, yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Troya, Assos, Alexandria Troas, Apollon Smintheus Antik Kentlerinin ziyaretçi sayılarını arttırabileceği gibi yeni turizm bölgeleri olarak ivme kazanması beklenen Kadırga Koyu, Sivrice, Sokak Ağzı, Babakale, Gürpınar ve Tuzla gibi turizm bölgelerinin de ivme kazanmasında kalpli gölün önemli rol oynayacağı düşünülüyor.

Su oranı, iklim ve mevsime göre değişim gösterirken, gölde neden böyle bir renk değişimi yaşandığı ise merak konusu oldu. Bu kapsamda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu öncülüğünde kalp şeklindeki pembe göl hakkında araştırmalar başlatıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli Ahsen Başol ve Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Cihan Müşterioğlu, merak uyandıran ve turizm açısından önem arz eden pembe göl ve çevresinde yerinde incelemelerde bulundu. İlk incelemelerde kalpli gölün pembe rengini güneş ışınlarının açısı ve yoğunluğunun, gölün tuz oranının yüksekliği ve sıcaklıkla temas ettiğinde pembe bir renk oluşmasını sağlayan alg ve bakterilerin bulunmasından kaynaklandığı dile getirilmişti. Yapılacak araştırmalar sonunda bilimsel açıklaması yapılması hedeflenen göl hakkında çeşitli projeler üretilerek yöre halkına ve turizme kazandırılması hedefleniyor.