Hamileler için güneş önlemi

Hamilelik sırasında vücut sıcaklığınızın artması oldukça normaldir. Yaz mevsiminde olsak da, sıcaklık oldukça rahatsız edici olabilir. Ancak, bazı pratik ipuçları sayesinde yaz aylarında hamileliğinizi daha rahat geçirebilirsiniz.

Bu basit önerilerle, sıcak yaz günlerinin neden olduğu rahatsızlığı en aza indirebilirsiniz. Okuyun ve bu ipuçlarını uygulamaya koyun. Farkı fark edeceksiniz!

1. Bol su için

Hamileyseniz yaz aylarında normalden daha fazla su içmek önemlidir. Önerilen su alımı günde 8 bardaktan daha fazlasıdır. Suyu meyve ile tamamlamak da iyi bir fikirdir.

Meyve suları ve smoothie çok ferahlatıcı; ayrıca yemek saatlerinde veya güzel bir atıştırmalık istediğinizde meyve parçaları yemeyi seçebilirsiniz. Limonata, portakal ve greyfurt suları da iyidir. Şeftali, karpuz ve çilek gibi mevsim meyvelerinden yararlanın.

Meyveler bol su içerir ve ödemi önleminize yardımcı olur. Ayrıca, kadın vücudunun hamilelik sırasında ihtiyacı olan vitaminler, besinler ve lifler sağlarlar.

2. Hafif giysiler ve uygun ayakkabılar giyin

Hafif giysiler, pamuklu ve keten gibi nefes alabilen kumaşlar kullanın. Ayaklarınız ve ayak bilekleriniz üzerinde aşırı baskıya neden olmaktan kaçınmak için, her zamanki numaranızdan biraz daha büyük olabilecek rahat ayakkabıları tercih etmeniz önerilir. Sırt ve bacak ağrısını önlemek için çok yüksek veya çok alçak topuk olmamalıdır.

3. En sıcak saatlerde içeride durun ve yeterince dinlenin

Öğlen 12- 5 arasında, serin ve hava alan bir yerde olduğunuzdan emin olun, çünkü gün ortasındaki ısı boğucu olabilir.

Akşamları, köpük banyoları ve soğuk jellerle yapılan masajlar, gece boyunca dinlenmenize ve iyi uyumanıza yardımcı olacak çok ferahlatıcı bir seçenektir.

4. Egzersiz yapmaya devam edin

Yaz aylarında hamile kadınlar için hafif egzersizler yapmak çok önemlidir. Bunun temel nedeni; fiziksel aktivite, birçok olumsuz durumu önlemeye yardımcı olur ve doğum için hazırlık yapmanızı sağlar. Özellikle doğum tarihi yakınsa, vücudunuzun yaz aylarında güçlü ve sağlı olması önemlidir.

5. Hamilelik sırasında cildinize iyi bakın

Hamilelik sırasında hormonal değişiklikler cilt hassasiyetine neden olabilir, bu da cildinizi güneşe karşı daha savunmasız hale getirir. Ciltte, yüz ve boyunda görünen koyu lekeler gibi değişiklikler olabilir.

Bu nedenle geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmak ve cildi her gün nemlendirmek önemlidir. Ayrıca, daha önce de belirttiğimiz gibi, günün ortasında kendinizi güneşe maruz bırakmaktan kaçınmalısınız.

\"\"

6. Yaz aylarında sağlıklı ve hafif yemekler tercih edin

Yaz aylarında, soğuk çorbalar, sebzeler, salatalar ve meyve gibi hafif yemekler yemeniz önerilir.

Yüksek şeker ile ilgili probleminiz yoksa zaman zaman dondurma veya ezilmiş buzlu içeceklerle kendinizi şımartabilirsiniz. Öte yandan, çok sıcak, ağır yağlı yemeklerden kaçının, çünkü bunlar sindirim problemlerine, mide ekşimesine veya hazımsızlığa neden olabilir.