Serkan Tatar | Dr.Yücel Sarıaltın Röportajı


ST; Nasılsınız? Estetik Cerrah olmaya nasıl karar verdiniz?
YS; Merhaba. Bu dönemde en değerli soru bu oldu. Teşekkür ederim iyiyim. Ev de sağlıklı kalmaya çalışıyoruz. Bu zor günlerin bir an önce geçmesini umut ederek, her şeyin normale dönmesini bekliyorum. Aslında tıp fakültesini kazandığım da Çocuk doktoru olmak istiyordum. Çocuk kliniğin de onkoloji bölümünde çalıştım ve çocukları o halde görünce benim düşündüğüm gibi olmadığını farkettim. Ben çocukları çok seviyordum ve çocukların o halde hayal etmemiştim. Ve kararımı değiştirdim. Güzel bir branş olmalıydı. Güzel şeylerle uğraşmaya karar verdim. Hayatta verdiğim en doğru karar oldu. İşimi severek yapıyorum. Bir söz var işinizi severek yaparsanız günün sonunda yorulsanız da zevk alırsınız.

ST; Günümüzde estetik çok yaygın, en çok hangi uygulamalar tercih ediliyor?
YS; Eskiden estetik ameliyatlar daha fazla yapılıyordu. Bu dönem de ameliyatsız estetikler (dolgu, botox vb.) daha çok tercih ediliyor. Çünkü insanlar daha hızlı sonuç görmek istiyor ve hemen hayatına devam etmek istiyor. Ameliyatsız uygulamalarda sonra sonuç daha hızlı gözle görünür ve en önemlisi kişiler aynı gün sosyal hayata devam edilebilir. 20 yaşından sonra her yaşta uygulama yapılır. 20 yaşında dudak dolgusu isteyen olduğu gibi 60 yaşında da oluyor. `Kadın her yaşta kadındır` bir danışanım söylemişti ve benim için de slogan gibi oldu. Ameliyatsız çözemediğimiz hastaları tabi ki ameliyat ediyoruz. Türkiye de en çok tercih edilen ameliyat burun estetiği oluyor. Sonra meme estetiği ve liposuction geliyor.

ST; Kadınlar kadar erkekler de estetik operasyonu tercih ediyorlar mı? Erkekler daha çok hangi alanlarda estetiğe başvuruyor?
YS; Kadınlar her zaman daha çok tercih ediyorlardı. Kadınlar güzelliklerine çok düşkünler. Bu güzelliği korumak isteyenler ve daha güzel görünmek isteyenler estetik uygulamalarla ile istediklerini sağlıyorlar. Son zamanlarda erkeklerde kendilerine bakmaya başladı. Erkek hasta sayım giderek artıyor ve artmaya devam edecek gibi görünüyor. En çok saç ekimi tercih ediyorlar. Sonra burun estetiği ve liposuction yöntemini tercih ediyorlar.

ST; Sizin bay bayan hastalarınıza six Pack operasyonları yaptığınızı da biliyoruz bu konudan biraz bahseder misiniz? Kalıcılığı ameliyat süresi ve sonrası nasıl ilerliyor ve her isteyen bu operasyonu yaptırabiliyor mu?
YS; Son zamanların trend ameliyatı oldu. Karın kaslarını oluşturmak için çok sıkı çalışmak gerekli. Diyelim ki oluştu, sporu bırakınca hemen kayboluyor. Six packs ameliyatı için kişinin vücudunun uygun olması lazım. Yoksa yapay bir görüntü olur. Ameliyat öncesi karın kaslarının hatlarını çiziyorum. İşlem yaklaşık 2 saat civarı sürüyor. Kişinin karın bölgesindeki yağları alıp, kişinin karın kas hatlarını daha belirgin hala getiriyorum. Ameliyat sonrası 3 hafta korse kullanmasını istiyorum. Kişi 3-5 gün sonra işine dönebilir. Ameliyat sonrası kilo alınmadığı sürece uzun yıllar kullanabilir.

ST; Sizin spor ile aranız nasıl? Hangi sporları yapıyor nasıl bir beslenme düzeni uyguluyorsunuz?
YS; Yoğun iş tempom nedeniyle sporu biraz aksattım. Evde olduğum bu dönemde tekrar başladım. Günlük koşular yapıyorum. Biraz ihmal etsem de lisanslı tenisçiyim ve Kick boks yapıyordum ve mevsimsel olarak kayak ve rüzgar sörfü ile de ilgileniyorum. Bu dönem geçsin tekrar başlayacağım. Beslenme olarak dikkat ettiğim tek şey düzenli olmak ve karbonhidrat minimum tüketmek. Günde 3 öğün mutlaka yapıyorum. Örneğin; Ekmeği sadece sabah kahvaltıda tüketiyorum. Bu süreçte sağlığın ne kadar değerli olduğunu tüm dünya anladı. Herkes bu süreçten sonra spora ve beslemeye daha çok dikkat ederek sağlıklı olmaya çalışacaktır diye bekliyorum.

ST; Boks sporunu takip ediyor musunuz? Sevdiğiniz boksörler var mı?
YS; Sporun çoğu dalını severim. Ben kick boks yaptım. İnsanın kendini iyi hissetmesini sağlıyor. Takip ediyorum denemez ama kadın bir boksör olan Gülsüm Tatar`ı taktir ediyorum.

ST; Günlük hayatı etkileyen ve daha az etkileyen estetik uygulamalar hangileri?
YS; Herkesin istediği bir an önce sosyal hayata dönmek oluyor. Zamanla yarışıyoruz ve zaman kaybını tolere edemiyoruz. Ameliyatsız estetik uygulamalar günlük hayatı minimum etkiler. Dolgu, botox, mezoterapi ve enerji bazlı cihazlarla ile yapılan uygulamalardan sonra hemen veya bir gün sonra sosyal hayatınıza dönüş yapabilirsiniz.

ST; Beni baştan yarat diyerek karşınıza gelen hastalarınız oluyor mu? Oluyor ise hastalarınızın her istediği uygulamayı yapıyor musunuz?
YS; Tabi ki oluyor. Ön görüşmede istekleri dinliyorum. İstekleri gerçekçi mi, yapılabilir mi ona bakıyorum. Bazen istekler gerçekle bağdaşmıyor ve yapamayacağımı söylüyorum. Yapılırsa kişinin mutlu olmayacağını biliyorum. Ben her isteğin yapılacağını düşünmüyorum. Uygun olacağını düşündüğüm şeyi yapıyorum. Yaptığım işten benim de mutlu olmam gerekir.

ST; Dünya ülkeleri ile kıyasladığımızda estetik cerrahiyi artı eksi nasıl değerlendiriyorsunuz?
YS; Bu süreçte gördük ki Türkiye sağlıkta Avrupa dan ilerde. Biz zaten bunu biliyorduk şimdi dünya gördü. Estetikte aynı şekilde Avrupa’nın estetik merkezi gibi oldu. Dünyaya estetik öğreten cerrahlarımız var. Benim hastalarımın yarısından fazlası yurtdışından. Her geçen gün bu oran artıyor. Türk hekimlerine güven giderek artıyor.

ST; Doğallıktan çok uzak başkasına benzeme çabası içinde olan pek çok kişi var siz bunu doğru buluyor musunuz? Estetik müdahaleler büyük değişimleri de beraberinde getiriyor bu durum kişilerin psikolojisinde nasıl bir etki yaratıyor?
YS; Bu uygulamaları isteyenlerin psikolojileri değişken bugün yaparsınız beğenir ve yarın gelir daha çok ister. Bir bakarsınız facia ortaya çıkmış. Ben uygulama taraftarı değilim. Ben aşırı isteyen hastamı durduruyorum. Hemen uygulama yapmıyorum. Ben kişiye uygun estetik yapma taraftarıyım. Başkasına benzemek isteyen kişilerin estetik uygulamalarını yapmıyorum. Bu uygulamalar tek seansta olmaz zaten. Çoklu ameliyatları göze almaları gerekir ve sonucun facia ile bitme oranı yüksek.

ST; Sizin güzellik tanımınız nedir?
YS; Güzellik görecelidir. Kimin baktığı ve nerden baktığına göre değişir. Estetik cerrahi güzelliği matematiğe dökmüş ve altın oran çıkarmış. Fakat altın oran olsa bunu yansıtacak şey insanın içindeki enerji. Çekicilik ile güzellik bur da ayrılıyor birbirinden.

ST; Kendinize yaptığınız estetik uygulamalar var mı? Varsa neler?
YS; Evet var. Cilt bakımı yaptırıyorum ve kremler kullanıyorum. Kremler dış ortamla cildimiz arasında bariyer oluşturup dış ortamın zararını minimuma indiriyor. Bir de botox yapıyorum çok güldüğüm için kaz ayaklarım oluştu, onları yok ediyorum. Donuk bir ifade olmadan yapıyorum. Danışanlarım botokslu olduğumu anlamıyor. İzler yüzde yer ederse sadece botox yeterli olmaz. Dolgu da yapmak gerekir. Olmasın diye önlem alıyorum.

ST; Pandemi döngüsünde estetik operasyonlara ara verildi bildiğimiz kadarı ile bu durum ne kadar daha sürecek?
YS; Önce sağlık diyoruz. Acil ameliyatlar dışında hepsine ara verildi. Ev de kalıp bu sürece katkıda bulunuyoruz. Zor bir süreç ve en kötüsü belirsizlik var bekleyip göreceğiz. Bu süreç sonunda estetik merkezleri çok yoğun olacak gibi duruyor. Çünkü herkes kendi ile baş başa kaldı ve artık ne istediğini bilen bir toplum var.

ST; Korona ile ilgili düşünceleriniz ve bir hekim olarak alınması gerekenler ile ilgili tavsiyeleriniz neler?
YS; Sağlık bakanlığı bu konuda çok iyi çalışıyor. Onların tavsiyelerini dinlemek en doğrusu. Benim önerim Evde kalıp teması minimuma indirmek gerekli. Maalesef çalışmak zorunda olanlar var. Onlar da gerekli önlemleri almalı. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için gerekli besinleri de almak lazım. Yani kısaca maske, beslenme, minimum temas ve el yıkama diyebiliriz.

ST; Son olarak kadınım.com okurlarına öneri ve tavsiyeleriniz neler olur?
YS; Estetik merkezlerinin sayısı çok fazla artık ve doktor olmayanlarda bu işlemleri yapmaya başladı. Estetik uygulama yaptırmak isteyenler, yapan kişinin doktor olmasına dikkat etmelerini rica ediyorum. Doktor seçerken de uzman olmasına dikkat etsinler ki sonrasında geri dönüşü olmayan problemler ile karşılaşmasınlar. Bir de bu süreçte evde kalıp sağlık çalışanlarına destek olmalı ve bu süreci hızlı şekilde atlatmamıza yardımcı olmalıyız. Sağlıklı kalın...

Milli Antrenör Boksör Oyuncu

Serkan TATAR