Mevsimsel saç dökülmesinin önüne geçin!

Mevsimsel saç dökülmesinin önüne geçin!

Deniz, kum, güneş üçlüsüyle bir süre önce vedalaştık. Ardı ardına yeni mevsimleri karşıladığımız şu günlerde birçoğumuzun derdi saçlarımız! Mevsim geçişlerinde sıkça karşılaştığımız saç dökülmesi süreç itibarıyla normal olsa da can sıkıcı. En aza indirgemenin yolları ise yazımızda!

Sonbahar ya da ilkbahar dönemleri vücut direncinin her anlamda kırılma yaşadığı dönemlerdir. Geçmek bilmeyen alerjiler, griplere bir de saç dökülmesi ekleniyor. Mevsimsel saç dökülmesi mevsim geçişlerinde yaşanan, hemen hemen herkeste görülebilen, ancak daha çok vitamin eksikliğinden mustarip bünyelerde etkisi daha fazla olabiliyor. Yani mevsimsel saç dökülmesini yoğun olarak yaşıyorsanız mevsim geçişlerine bünyenizi güçlendirerek girmenizde fayda var. Mevsimsel saç dökülmesini en aza indirgemenin diğer yollarını ise şöyle sıraladık:

Strese girmeyin
Mevsimsel saç dökülmesi, geçici bir dökülme çeşididir. Dolayısıyla saçlar bir süre sonra yeniden çıkar. Bu nedenle gereksiz endişe ve stresten uzak durmalı ve bunun normal bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz.

Saç bakımına önem verin
Saçlarınızı mümkün olduğunca ılık ya da soğuk suyla yıkayın. Sıcak su saç derisinin nem dengesini bozar ve dökülmelere neden olur. Kuru ve zayıflamış, zarar görmüş saçlara bakım kremi maskesi uygulamak, saçları nemlendirmek ve beslemek saç gelişimine yardımcı olur.

Saç büyümesini destekleyen ürünler kullanın
Saç büyümesi için özel olarak formüle edilmiş ürünlerin kullanılması saç büyümesini destekleyebilir. Daha kalın, daha uzun saçları uyarmaya yardımcı olan büyüme faktörleriyle zenginleştirilmiş ürünler mevsimsel saç dökülmesi sırasında fark yaratabilir. Bu evrede kuaförünüzün ya da doktorunuzun önerdiği dermatolojik şampuanları tercih edebilirsiniz.

Beslenmenize özen gösterin
Sağlıklı beslenmek aynı zamanda sağlıklı saçlar demek. Dolayısıyla mevsim geçişlerinde beslenmenize özen göstermeniz gerekiyor. Avokado, badem, ceviz, fındık, süt ve süt ürünleri, Hindistan cevizi yağı, somon ve chia tohumu gibi yağ asitleri açısından zengin yiyecekler sağlıklı saçların en büyük yardımcısıdır.

Isı uygulamaya ara verin
Mevsimsel saç dökülmesinin etkilerini azaltmak için saçınızı daha az şekillendirmeye çalışın. Kıvrılmış maşalar ve düzleştiriciler tarafından saça verilen ısı hasar görmüş saçlara çok zarar verebilir. Kırılgan hale gelmesine ve kırılmaya neden olabilir. Saçlarınızı yatmadan önce örmek veya sünger kıvırıcılarda uyumak, ısı olmadan stil vermenin harika yollarıdır.

Alternatif yöntemlerden faydalanın
Mevsimsel saç dökülmesi geçici olsa da bazı durumlarda moral bozucu olabiliyor. Bu durumda alternatif tedavi yollarını da deneyebilirsiniz. PRP ve mezoterapi gibi tedavi yöntemleri vitaminsiz kalan ve gücünü kaybetmiş saçları toparlamak için oldukça faydalı olacaktır.

Masaj yapın
Saç diplerine masaj yapmak bu süreçte destekleyici bir adım olabilir. Her gün saç diplerine dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Bu kan dolaşımını hızlandırarak dökülmenin durmasına yardımcı olacaktır.


Kırıklardan kurtulun
Uzun saçı gergin bağlama veya tarama esnasında köklere gelen çekme kuvvetini azaltmak gerekir. Saç dökülmesi mevsimsel hasardan kaynaklanıyorsa, saçınızı kesmek saç dökülmesini azaltmasa da tararken sıkıca bağlarken yıkarken eklenen hasarı azaltabilir Fakat saç kesme kıl foliküllerine kesinlikle pozitif etki yapamaz.

Vee uyku!
7-8 saat uyku uyumak klişe gelebilir. Ama bu, bilimsel araştırmalar tarafından onaylanmış bir gerçekliktir. Uyku düzenlenmesine yardımcı olan melatonin hormonu, saçların uzamasını da sağlar. Bu nedenle düzensiz uykular saçlarınızın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.