38. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 38.kez sevenleriyle buluşuyor. 5-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinlik, 175 uzun 11 kısa metrajlı filmle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Festivalde 12 gün boyunca 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek.  

İstanbul Film Festivali’nde filmler bu yıl Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (Salon 7, Salon 3), Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu (Salon 8), Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 8 salonda gösterilecek. 

Ünlü yönetmen Stanley Kubrick’i ölümünün 20. yıldönümünde özel bir bölümle anacak olan festival, Kubrick’in yönettiği 13 uzun metrajlı filmin yenilenmiş kopyalarıyla birlikte gösterimini yapacak. Festival aynı zamanda bir ilke imza atarak, Netflix Türkiye’nin ilk Türk orijinal dizisi olan Hakan: Muhafız ‘ın 2.sezon ön gösterimini yapacak.  

Festivalde Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta yönetmen Şerif Gören'e sunulurken, Sinema Onur Ödülleri ise Göksel Arsoy ve Selda Alkor'a verilecek.